Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2013-09-24, 20:00
  #1
Medlem
Jag undrar varför det är så viktigt för muslimer att inte äta fläskkött men att det är helt ok att dricka, röka och ha sex (utanför äktenskapet)?
Citera
2013-09-24, 20:03
  #2
Avstängd
DamnatioMemoriaes avatar
Muslimer ska egentligen inte konsumera alkohol.
Citera
2013-09-24, 20:04
  #3
Avstängd
sugarpuffextrems avatar
För att griskött blir dåligt snabbare och så ser det äckligt ut när grisar rullar runt i lera. Detta var något som de kom fram till för 1000 år sen och har ej blivit moderniserat.

Något sånt i den stilen är det iaf, om någon har lust att citera stycket i sagoboken som beskriver excakt varför så ahde det avrit toppne
Citera
2013-09-24, 20:05
  #4
Medlem
Shadow913s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pumpan10
Jag undrar varför det är så viktigt för muslimer att inte äta fläskkött

För att de är svin!

...nej det var ett skämt. Jag har inget emot muslimer. De är schyssta människor generellt sett.
Citera
2013-09-24, 20:06
  #5
Medlem
Men det verkar inte så viktigt med alkholen som med fläskkött fast alkoholen är bevisligen skadligare än fläskkött..
Citera
2013-09-24, 20:07
  #6
Medlem
Inte bara Muslimer utan Judar med.


Känns som TS bara fokuserar på Muslimer.
Citera
2013-09-24, 20:12
  #7
Medlem
Frågan rörde muslimer...
Citera
2013-09-24, 20:12
  #8
Medlem
kalkys avatar
Dem anser att griskött är smutsigt.
Citera
2013-09-24, 20:13
  #9
Medlem
Kolonns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DamnatioMemoriae
Muslimer ska egentligen inte konsumera alkohol.
Finns mycket hyckleri när det gäller muslimer om detta. De ska absolut inte äta griskött men supa sig fulla går bra. Hur mycket tror de på koranen och sin religion egentligen?
Citera
2013-09-24, 20:14
  #10
Medlem
Men alkoholen då?? Finns det ingen som vet???
Citera
2013-09-24, 20:18
  #11
Medlem
Dellamitris avatar
Det lustiga är att fläskkött faktisk är bland det sämsta man kan äta och förmodligen en stor orsak till västvärldens hjärt och kärl-problematik.
Det finns liksom ingen anledning att börja äta det, om man inte har gjort det tidigare.
De tycker väl helt enkelt att det känns sunkigt att äta det? Ungefär som vi tänker om att äta hund.
Citera
2013-09-24, 20:19
  #12
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pumpan10
Jag undrar varför det är så viktigt för muslimer att inte äta fläskkött men att det är helt ok att dricka, röka och ha sex (utanför äktenskapet)?

Det är för att det är en regel som det inte kostar något att följa. Man dör inte utan svin, och man blir inte beroende av svin. Det blir då en lämplig minnesregel att följa.

På samma vis förhåller det sig med andra religioner, och ibland i exakt samma frågor. De viktigaste reglerna blir för gemene man de som oftast är totalt ointressanta.

Men ursprunget är troligen en upptäckt hos judiska folk under bronsåldern, nämligen att grisar troligen orsakade problem för dem där de bodde uppe bland bergen i Israel. Kanske var det så att de inte hade bränsle nog till att tillaga smittofritt kött, eller så bökade grisarna kanske upp den sparsamma mylla de ändå hade.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback