Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-10-11, 00:32
  #193
Medlem
D_V_Ss avatar
Inte konstigt att Sverige är ett skitland (med tanke på dess potential) när det skapas frågeställningar, och ges svar, som i denna tråd. Världen har enorma problem, och ni undrar hur man kan vara arbetslös? Tills ni vet varför det ö.h.t. inte finns jobb och ekonomi till alla människor på klotet, så kanske ni inte skall vara så tvärsäkra i era omdömen om hur verkligheten fungerar. (Påstår inte att jag själv ens heller förstår, men jag är tillräckligt försiktigt att dra enkla svar. Ganska lätt att vara svensk m.a.o.).

Så, man kan vara arbetslös om man inte har en vinnande personlighet, eller att man lider av psykiska problem av slags.. Kortfattat.
Citera
2013-10-11, 09:09
  #194
Medlem
Witkos avatar
Sen ska man inte glömma att företagen också har den fördelen att man kan ta in outbildat folk (ofta nyanlända eller långtidsarbetslösa) som får 80-90% av lönen utbetald av staten (läs skattebetalarna) samtidigt som en anställd ska lära upp dessa individer.

Att slåss om jobb under dessa premisser är inte speciellt lätt, företagen har det för bra helt enkelt, sen när provanställningen på 6 månader gått ut för dessa gratisjobbare så avpoletterar man de flesta pga diverse skäl som att personen inte passar in osv och sen tar man in en ny batch av gratisjobbare.

Så rullar det på och företagarna gnuggar händerna.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback