Citat:
Ursprungligen postat av
EB
Oavsett hur man ställer sig till teism, så är det svårt att hävda att de i titeln nämnda böckerna inte har haft ett stort inflytande, och ändå så har jag kommit på mig själv med att diskutera religion, och då ofta kristendom och/eller islam, utan att faktiskt ha tagit mig igenom böckerna i vilka de presenteras. Jag har gjort några halvhjärtade försök, men gett upp för att jag hittat roligare saker att göra.
Så, två frågor:
1. Om man tänkt göra ett försök att läsa de båda böckerna, är det då bäst att börja från början eller ska man hoppa in nånstans i mitten och jobba sig utåt? Har hört att det i Bibeln är bäst att börja med evangelierna. Vilket? Varför?
2. Är det någon mer som är sugen på att försöka se efter vad det egentligen står? Jag tänkte mig en ganska låg ambitionsnivå, men ändå att man kunde komma hit och avrapportera och diskutera lite kort någon gång i veckan. Mest för att ha något att hänga upp läsningen på, så att den inte förfaller i glömska.
Intressant att du trots allt är intresserad men gett upp...
Det är spännande.
fråga 1. läs inte Bibeln från pärm till pärm, det är 72 böcker.
Du börjar med Markus evangelitet för det är kortas, går fortast att läsa.
Varför du ska läsa Markus: för att det är tryck i det, " genast " återkommer gång på gång.
Det går i en rasande fart.
Kika på 10 Guds budord.
Läs en valfri bok om Jesus, finns massor av litteratur på bibblan av olika författare.
Köp en Bibel, låna inte nån, för du behöver den i dina teolgistudier.
Pocket NT kan du få gratis i en Kyrka. Fråga.
Koranen ska du läsa från sida till sida och sen läsa om Muhammed.