Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-09-14, 13:27
  #1
Medlem
Vi bor i en lägenhet med gasspis men hade tänkt att bygga om och då byta till en induktionsspis. Som jag förstår så behöver en sådan spis minst tvåfas 400V och kopplas till en 16A säkring. I proppskåpet i lägenheten sitter 4st säkringar på 10A, se bild:

http://oi41.tinypic.com/141kt2.jpg

Vad är det sannolikt för något draget till lägenheten? Kan det vara så enkelt att det är bara byta till en ny propp (16A) i skenan och sedan dra en ny två- eller trefas till spisen? Eller kan et behövas dras nya kablar från elcentralen i trapphuset till lägenheten?
Citera
2013-09-14, 13:33
  #2
Medlem
Samma som jag hade: Du måste byta ända från elcentral, förhoppningsvis finns trefas draget dit. Mer strömstyrka kräver dessutom kraftigare ledningar. Och ett nytt proppskåp. Jordfelsbrytare standard idag. Äldre lägenheter med gasspis har ofta klent elsystem.
Citera
2013-09-14, 13:42
  #3
Medlem
Okej, det låter som det kan bli ganska dyrt. Jag antar att föreningen inte betalar något av bytet av elledningarna från lgh till elcentral. Men om det finns trefas draget till trapphuset så ska det gå eller?
Citera
2013-09-14, 16:16
  #4
Medlem
herrcarlssons avatar
Som många skriver så underlättar det om du har trefas draget fram till din lägenhetscentral. Har du det så behöver du 3 faser 2.5kvadrat fram till den nya spisen. Det som troligen kommer att trassla är att du med största sannolikhet inte har tre faser fram till din lägenhetscentral då det sällan är det i gamla lägenheter med gasspis.

En glad nyhet är dock att alla induktionshällar jag har kopplat in inte nödvändigtvis behöver tre faser utan går att bygla så att du endast behöver en fas. Det tråkiga då är att spisen är en stor effektslukare och kräver att du måste avsäkra minst 20A och alltså måste dra ledningar med minst en area på 4kvadrat. Men ring en elektriker så reder han ut det där åt dig. Ingenting är omöjligt men det kan bli lite mer kostsamt.

Edit: Lägg ut en bild på centralen efter att du har skruvat av locket så ser man om det är tre faser in. Tänk dock på att du som lekman inte får skruva av locket så gör det försiktigt.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback