Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-09-14, 11:33
  #1
Medlem
Nutshell_89s avatar
Hejsan!

Har efter mycket huvudkliande kommit fram till att det är hallgivaren som spökar. Bilen går finfint, men startar inte efter att ha stått en längre tid. Kopplar jag ur batteriet i nån halvtimma så att styrboxen "nollas" går den dock igång igen utan problem. Har köpt en felkodsläsare vilken säker just; Error code 00515. Alltså hallgivaren.

Jag lyckas dock inte hitta några instruktioner på hur man går tillväga för att byta själva givaren.
Skulle uppskatta hjälp!

MVH
Citera
2013-09-14, 11:37
  #2
Medlem
Dj-mEros avatar
Googlade och det första som kom upp var att vissa hade monterat en start knapp och då funkade det tydligen att starta, hur vet jag ej.
Citera
2013-09-14, 11:51
  #3
Medlem
Nutshell_89s avatar
Tack, men jag har hittat läst det också, men jag tror att det är tändlåset som varit problemet i just det fallet. :/

Vill tillägga att jag uteslutit de flesta andra faktorer som kan ge samma felkod, så som att kolla att kammen står rätt, kollat tändsystem mm vilket allt är som det ska. Bilen går som sagt som en klocka så länge man nollat datorlådan från felkoden
Citera
2013-09-14, 12:09
  #4
Medlem
Jag har haft problem med hallgivaren 2 vag-bilar och i båda fallen har jag köpt en beg fördelare och
bytt hela den. En beg fördelare ligger säkert på dryga 500-hundringen.
Har läst någonstans på nätet, minns inte var, att hallgivarna var nitade i fördelaren. Någon mickelgubbe
hade bytt hallgivare genom att borra ur nitarna och bara byta själva givaren. Vill minnas att han sa
att själva givaren låg på typ 200 spänn, men det var som sagt lite mickel.
Citera
2013-09-14, 17:41
  #5
Medlem
Adam211s avatar
Hallgivaren sitter på kamaxeln på Golf 3 96
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback