Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-09-12, 19:49
  #1
Medlem
Precis som rubriken lyder är jag på jakt efter inspiration och frågeställningar till mitt gymnasiearbete, så kom gärna med förslag!
Citera
2013-09-12, 19:57
  #2
Medlem
adequates avatar
Du kan ju alltid ta dig flytande metan över huvudet och utröna huruvida vatten verkligen är en nödvändighet för liv, eller om det funkar med andra ämnen.
Citera
2013-09-12, 19:57
  #3
Medlem
LeChamps avatar
Anordna ett fallskärmshopp där du där utrustad med flera mätinstrument. Mät fallhastigheten i fritt fall, kraften i inbromsningen när fallskärmen vecklas ut etc. Finns massa kul beräkningar inom området. Om du inte tvunget skulle ha fysik kunde du analyserat lite vad som händer med/i kroppen under hoppet etc.

Hissa upp en väderballong och mät lite hur saker ser ut uppe i atmosfären. Kan dock bli svårt med en ensam gymnasists resurser.
Citera
2013-09-23, 03:16
  #4
Medlem
SiggeSvenssons avatar
Om en rymdvarelse som lever i 6 dimensioner

http://www.youtube.com/watch?v=gg85IH3vghA
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback