Citat:
Ursprungligen postat av
Armaiti
Religion har aldrig kunnat bevisas och kommer aldrig kunna bevisas samma sak med ateismen därför tycker jag dessa diskussioner är en form av kukmätartävlingar mellan några hormonstinna hannar som har fått kånka och försöker utföra munkn*ull på varandra ihopp om att någon kanske sväljer.
Tack, gulligt att du frågar. H*n växer och har sig. Skaffat två hundar också så nu har jag en gäng hannar hemma hos mig som tävlar om vem som ska märkera den största revyn här hemma.

Hundar.. vad trevligt, hundar är fantastiska djur.
Fast lite vulgovarning på helt vanliga ofta extremt relevanta ifrågasättanden om hur en religiöst anfäktad egentligen kan vidmakthålla dett kluster av fördomar som faktiskt krävs, att hålla mytbildning så intakt, dvs de filter av finmaskigt lögnarbete som krävs, att ha sin helt oskämmiga bild av verkligheten som allt utom överensstämmande normal human objektiv sanning, ändå är just de religiösa de som är högljudda och snabbast kommer med aggressiviteten när det ska upp till bevis, det blir försvarsgardet direkt.. p.g.a så mkt gammeldogmatik ligger i botten..
...tänk på hur vi skulle haft det, om inte skenheliga tankesystem luckrats upp, kvinnor skulle få hålla käften och lyda under väldigt primitiva naturlagar, det är tyvärr väldigt enkelspårig okunskap, som religion kan hålla folk i veidskepelse.. de skapar stämning på gamla meriter, dessutom förljugna.. lite kitchigt är det, ungefär som shabby chic.. för romantik-trashigt, men folk gillar det..
... man kan inte begära skärpning "åt alla" : det är inte lätt att inse när man drar med illusioner, så är det.. men man kan kräva att folk iaf slutar upp med strawman, att fortsätta skenheleriet om dem som inte klappar medhårs, det är vad jag reagerar på och vad som får mig att gå i samtal med dem.. jag häpnar.. över det naqiva behovet att hitta på.. ärligt, tappar hakan ibland, det är fascinerande.
Skulle vilja ha en stor hund, jag också.. blir inte av, ingen bäbis heller, jag förväntar mig däremot barnbarn,.... och det är ju bäbis det också

... men jisses vilken tid.. har kräsna barn, som tar det luuugnt & det bekommer mig inte, fast det är fint med barn, även om inga barnbarn.. finns som sagt kärlek för det, det är viktigast!
love conquers all / religion kan slänga sig i väggen, när ödmjukhet kommer på agendan och det är vad apologeterna gärna får ihop, att har man inte gud som favoritpappa, då är det något konstigt.. så fel, så man måste syna dem, det handlar inte om att mäta kuk, utan om att ta sig en titt på sömmarna
ja ja ja ... det är bättre att älska, jag vet , ..... bättr att lufsa med voffsen, jag vet jodå.. men ändå! det blir en detektiv-sport.. på något vis. att sätta åt de jävlarna, man blir ju taggad.. Intressant t.o.m.