Man kan väl lugnt säga att agnarna sållades från vetet, i slutändan är Djokovic en mästare och Wawrinka en lärling. Trots en för Djokovic del kass insats kunde han på ren rutin vinna idag.
Wawrinka tappade huvet aldeles för ofta och gjorde nybörjarmisstag på viktiga bollar. Han klarade helt enkelt inte av att ta tag i taktpinnen trots att Djokovic gjorde sitt yttersta för att lämna över den till Wawen
Kollar i princip bara på tennis i slutet av Grand Slams men måste säga Gasquet spelar rätt trevligt. Riktigt fin backhand han har.
Samma här. Ser sporadiskt, men mycket under GS. Men som vän av en annan bollsport så finner jag det parodiskt att hävda att Wawrinka skulle ha en bättre backhand än Gasquet, vilket Enqvist och Tomsvik verkar tycka. Fransmannen kan ju göra absolut vad han vill från sin bh-sida.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!