Göteborgs Stad satsar alltså på en könsneutral Lucia till nästa års luciafirande. Män är alltså välkomna att söka. Målet är att välja den lucia som har bäst röst, inte den som ser ut som en svensk lucia.
http://www.dagensmedia.se/nyheter/ka...cle3757891.ece
Man kan se det på två olika sätt. Det ena är att det är en typisk kulturmarxistisk attack som ämnar försvaga en identitetsbärande tradition och integrera den i den gränslösa globalismens giftiga grepp. Eller så kan man se det som att man faktiskt börjar efterfråga en fantastisk röst!
Som musiker anser jag att det endast är en bländande röst som rättfärdigar en icke-svensk lucia. Perfektion är en bristvara i den sjuka epok som vi befinner oss i just nu. Om det elementet återfår sin rätta plats i kulturen så är priset för att dras med en anti-lucia några år i rad ganska lågt.
Håller ni med?