Citat:
Ursprungligen postat av jixo
Jag pluggar till rörmokare nu på vuxenutbildning och tar studielån. Förra veckan fick jag beslut om att jag skall få fullt bidrag och lån på totalt 8920kr/månaden. Men nu idag blev det beslutet ändrat till att jag läser 75% och dessutom måste betala tillbaka en del av det jag tidigare fått under utbildningen. Jag har ingen frånvaro alls eller aldrig varigt sjuk och har läst klart alla kurserna hittils med Vg eller Mvg i de kurser. Utbildningen är på totalt 1500 poäng på 2 terminer. På min personliga betygssida fattas dessutom 500 poäng från min studieplan så enligt uppgifterna Csn fått från min skola skall jag bara läsa 1000 poäng helt plötsligt

Går skola 35 timmar i veckan och det är väl mer än tillräckligt för att räknas som 100 % studietakt.
Blir lite orolig eftersom jag skall flytta om 3 veckor och får veta nu att jag kommer få mindre pengar att kunna leva för.
Måste ju ha blivit något misstag mellan min skola och CSN hoppas jag annars gräver jag ner mig

Citat:
Ursprungligen postat av karamella
Ja, om det fattas poäng från din betygssida behöver du bara leta rätt på dem och visa för CSN att det i själva verket är 1500 poäng.
Nog låter det som en miss i kommunikationerna. Fixa papper på vad du läst, få skolan att skriva under så att det blir officiella saker och inget du själv skrivit ihop, skicka in. Om CSN inte ser att du läst mer än 1000p så har de inget annat val än att anta och utgå ifrån att det är vad du läst och läser.
Förövrigt så är 35h inte 100%. 100% är 40h/vecka studier. De sista 5h kan vara självstudietid eller något, typ tid att läsa böckerna, men 39h och 55 minuter är inte heltid/ 100%. Jag menar inte att skrämma dig, bara rätta dig så du har klart för dig. =)