Citat:
Ursprungligen postat av
ssl
Tycker Svenska landslaget ska satsa mer på svenska spelare i stället. Tvekar en spelare, så skit i honom. Han ser sig inte som svensk (och är det antagligen då inte heller) så varför ska man tjata på dom? Hade Zlatan valt Bosnien hade jag sagt "kul för dom". Vem vill ha en spelare som kanske kommer ångra sig mitt i och inte vill/kan ge allt? Nä, satsa på svenskar som är uppväxta med den svenska mentaliteten och kärleken för landet. Och som inte bara ser landslaget som ett sätt att synas..
Nu höll ju Zlatan på att hamna där. Trots att historien är lite mörklagd kan man ändå komma fram till att han verkade ha erbjudit sina tjänster, men setts som överflödig. Därför blev det Sverige. Och såhär i efterhand talar ju Ibrahimovic om sin nationalitet som svensk, hur han representerar landet och så vidare.
Andemeningen är att så man resonerar som tonåring är kanske inte alla gånger så resonabelt? Många spelare har nog inte en starkare kontakt med hemlandet utan
anser mer att man bör upprätthålla banden. Kanske för att bevisa något inför släkten?
Dessutom hade i varje fall jag inte föredragit att se Zlatan i något annat landslag. Så jag är glad att han inte bytte. Dock var detta knappaat SvFF:s förtjänst. De bör verkligen börja arbeta med detta innan det är för sent.