Citat:
Ursprungligen postat av
_Dante_
Fattar ni långsamt eller?
Det var precis vad de önskade - Ett "
scenario" av ingenting och helt utan anledning!
Jag skötte det "Like a boss"

genom mitt tysta neutrala utdragna observerande.
Vi andra VANN och de fick gå ut med oförrättat värv- behandlade som luft precis som de behandlade sin omgivning.
I sak var det egentligen en petitess- Jag fick ställa upp mina (2) varor direkt på bandet utan att först parkera korgen, och sedan trängas lite på utvägen.
Inget som helst besvär egentligen....Men hur fan är människor funtade som beteér sig på det sättet?
Vad fattas dem?
Hmmm... fattar du själv långsamt?
Det är ett
DOMINANS-beteende. Enl. den zigenska kulturen är gajé (icke-zigenare) inte värd dammet under deras fötter.
Du kan inte vinna i den situationen. Antingen accepterar du (vilket du gjorde) att de visar, att du inte är värd något. De låtsas, som du inte finns - och du vet uppenbarligen din plats och böjer fogligt nacken.
Eller så tar du konflikten - från deras perspektiv är det jämförbart med, att kökspojken (du) mopsar sig mot kejsaren (zigenarklanen)... dvs en lite kuriös incident... utan någon betydelse.