Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-08-21, 23:36
  #1
Medlem
softaroftas avatar
Free speech zone/area kommer från usa och är i grunden till för politiska aktivister att uttrycka sina åsikter och protester, meningen med dessa områden är för att skydda tillställningen och anhängare.
Ungefär som när vi behöver ett tillstånd för att ha demonstration så polisen vet om tid och plats. Detta är en bra lag för att hålla någorlunda ordning på demonstrationer och låta folk få säga sin åsikt utan repressialer.
Men det har täjnts en del från vad det ursprungligen var menat för och kan nu påstås inkränka och censura rättigheten till yttrandefrihet på ett sätt som inte är bra för någon av oss när det används på fel sätt.

Ett uppmärksammat fall är när en grupp studenter vid alabamas unversitet började spela in en harlem shake video i skolans lokaler. De hade inget tillstånd från skolan att uppträda och blev stoppade av polisen på campus och några blev bötfällda för överträdelsen.
Efter att ha ansökt om tillstånd från skolan och fått det godkänt, gjordes harlem shake videon.
http://www.dailymail.co.uk/news/arti...nt-campus.html

Vi märker väl av att censuring och begränsad yttrandefrihet ökar i Sverige, på alla olika nivåer: jobbet, skolan, släktingar/umgänge, internet/sociala medier, tvkanaler och tidningar, kort sagt vi censuerar oss alla själva (på gott och ont) eller blir censuerade av någon, någon gång i viss utsträckning beroende på vart vi befinner oss eller vilka vi umgås med, då det finns en risk råka illa ut om du tänker självständigt och det inte överensstämmer med vad majoriteten tycker om samma sak.
Våra nuvarande politiker kommer inte försöka göra något för att stoppa det som händer då det är en agenda från högre maktområden (eu) och samma sak sker just nu i många olika länder i unionen.

Är ni lite pigga så kan ni lätt lägga märke till eller söka upp vad som händer om ni inte redan är medvetna, t.ex
Flashback - Censur och yttrandefrihet
EU Censors Alternative News
UK 'Porn' Filter Will Also Block Violence, Alcohol, Terrorism, Smoking And 'Esoteric Material' (Vet du förresten vad ordet "esoteric" betyder?)


Åter till ursprungsfrågan, vad har ni för åsikter om att införa zoner som dessa i Sverige?
Vad kan ni se för för- och -nackdelar med att ha dem på t.ex skolor, arbetsplatser och offentliga platser?
Känner du ett behov för dessa eller tycker du att vi redan har tillräcklig frihet att uttrycka oss?
Är det bra, eller anser ni att det begränsar yttrandefriheten, som en majoritet av studenterna tycker som har dessa zoner på sina universitet?
Är det möjligt att göra ett forum till en speech free zon där alla kan göra sin röst hörd, eller är det bättre att ha nuvarande form av yttrandefrihet på internet?
Citera
2013-08-22, 00:12
  #2
Medlem
curiamobiliums avatar
Förstod inte vad nackdelen skulle vara.
Låter väl bra annars.
Citera
2013-08-22, 00:56
  #3
Medlem
FlamingBacons avatar
"Free speech zoner" är ju per definition ett angrepp emot medborgarnas friheter och rättigheter. Målet är givetvis att begränsa medborgarnas rättighet till "Free speech" (Som man SKA ha överallt i landet) till ett visst område. När man har lyckas med detta kommer man kunna inskränka rättigheten till "Free speech" i hela landet på alla möjliga sätt med hänvisningar till att det inte spelar någon roll eftersom det finns "free speech zones". Såvida inte dessa "free speech zones" täcker hela nationen är de enbart negativa, farliga och att erkänna att makten har rätt att förbjuda politiska motståndare.

Eftersom Flashback är förlagt i USA tror jag knappast att man kan tala sig varm för Sveriges "yttrandefrihet". För övrigt vill både Sverige och EU fortsätta att inskränka både yttrandefriheten och internet. Ett bra exempel såg vi i Agenda för några månader sedan, där man lipade över att Amerikas freedom of speech lagar förhindrar att svenska myndigheter förtrycker diverse människor. Målet är ju att både förbjuda, straffa och minska tillgången till internet och yttrandefrihet.

"Free speech zones" är precis lika korkat som om man skulle förbjuda/ta bort andra rättigheter för att enbart tillåta detta inom ett visst område. Vad sägs om "Free travel zones", "Free eating zones", "Free walking zones", "No violence zones" eller varför inte "Right to a fair trial zones"?
Citera
2013-08-22, 00:57
  #4
Medlem
På vilket sätt skulle Free speech zones vara bra?

Förstår ni inte det absurda med "Free speech zones"?
Citera
2013-08-22, 01:03
  #5
Medlem
Kan vi ha en free speech zone som sträcker sig från Skåne till Lappland?
Citera
2013-08-22, 01:58
  #6
Medlem
Vadå free speech zone?

Ska ju för helvete vara free speech överallt
Citera
2013-08-22, 02:46
  #7
Medlem
Lösningen på lagar som inskränker yttrandefriheten är förstås inte zoner där yttrandefrihet är okej utan självklart att ändra på lagarna.

"Speech free" betyder för övrigt raka motsatsen till yttrandefrihet...
Citera
2013-08-23, 21:39
  #8
Medlem
styrlunds avatar
När det införs zoner där medborgarna ska få tala "fritt", befinner vi oss inte längre i en demokrati. Grunden i en demokrati är yttrandefrihet, mötesfrihet och rörelsefrihet.
Ni som känner er otrygga med dessa friheter bör avstå dessa själva och ge fan i att hetsa staten att pådyvla resten av medborgarna dessa begränsningar kollektivt.
Citera
2013-08-23, 21:51
  #9
Medlem
wilts avatar
Tycker att man ska få säga och göra i princip vad som helst utan att myndigheter lägger sig i. Så länge man inte gör andra människor illa såklart.

Free speech zoner är ju lite konstigt. Ofta ligger väl dessa zoner ute i någon öken i USA? Ingen större överraskning med internetfiltret i UK heller. Svepskäl. Att "rädda barnen!" eller att "stoppa terroristerna!" innebär oftast en hel del annat också.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback