Jag har läst ditt inlägg och länkarna som du länkar till, dock utan att följa vidarelänkar...
Citat:
Soderqvist1: Du säger att det är subjektivt!
Ja, i grunden är det subjektivt, man skall inte behöva godtaga något inom scientologin som man inte själv kan uppleva är sant, men däremot så har det sannolikt historiskt sett förekommit scenarion där en scientologi-grupp har ställt ultimatum som har inneburit att individen har känt sig tvungen att göra avsteg ifrån sin egen integritet för att hålla sig väl med gruppen.
Den ideala scenen borde innebära att varje gång som en individ skriver under att denne har uppnått något så upplever han också subjektivt att han har uppnått detta. Att kompromissa med detta leder annars sannolikt till problem både för individen själv såväl som för gruppen.
En utav de eventuella eller faktiska (för mig är den faktisk) skillnaden mellan Church of Scientology och Independent-grupper skulle kunna vara att det inte är lika stor press på deltagarna att de skall berätta om sina resultat förrän de själva väljer att göra detta.
Citat:
Citat:
Keeping Scientology Working borde väl egentligen få en annorlunda innebörd efter att man är klar med Release-grad 4 eller har ordentlig förståelse för vad som ingår i denna,
Soderqvist1: du försöker manipulera (inte nödvändigtvis medvetet) ser jag!
För vad du säger indirekt är att om någon förkastar KSW så är han inte gradrelease och är således endast en Case manifestation! I logiskt språk så säger du, A är inte gradrelease, A påstår X om KSW, X är därför falskt! B är Gradrelease, B påstår X om KSW, X är därför sant!
Nja, jag föreslår mer att denna grad-release skulle kunna vara ett tillfälle då man inte längre skulle behöva se lika allvarligt på de tillfällen då man inte tycker att ett policybrev verkar gå att tillämpa helt bokstavligt på ett tillfredsställande sätt. Egentligen så bör varje enskilt processingframsteg i sig göra individen mer kapabel att göra sin egen bedömning och göra denne allt mindre i behov utav bokstavlig och auktoritär policy-tillämpning där sådant behov föreligger.
Citat:
Citat:
och när det gäller dig själv så vill jag främst hänvisa till de individuella svar som jag gav till dig (med korta utdrag ur två policy-brev).
Soderqvist1: dom finns inte kvar för min hotmail kastar inkommande mejl efter ett tag.
Jag kommer inte ihåg dom, men posta dom igen här i en ny tidsenhet så även andra kan se vad du vill ha sagt!
Jag har inte de exakta referenserna tillgängliga för mig precis nu, men andan i dem är ungefär att det blir mindre nödvändigt för individen att bokstavligen följa varje uppmaning i varje enskilt policy-brev i takt med att denne gör andliga framsteg.
Citat:
Soderqvist1. Den boken skrevs 1951 vilket är långt före KSW 1965!
Så det verkar som du rycker i halmstrån och lyckas få tag på ett och annat strå som pekar på det i en viss utsträckning, men ignorerar punkt 10 och 11 ovan som pekar på att Scientologin är ett ämne som dom flesta andra ämnen, det vill säga att det är dom främsta inom en given rörelse som har varit med och tagit fram det, fast med den skillnaden att Hubbard har tagit åt sig äran av alla andra människors arbete!
Enligt andan i policy-brevet "TECHNICAL DEGRADES" ifrån 17 Juni 1979 så bör man inte automatiskt utgå ifrån att äldre material har blivit ogiltigt (undantaget är ifall ett visst dokument bokstavligen förklarar vilket tidigare dokument som det nu ersätter) och vidare så skriver Ron ganska tidigt (säg till om du behöver referens på detta, eftersom jag inte har dessa tillgängliga just nu) att många utav de mer avancerade framstegen gjordes ganska tidigt i scientologins utveckling, och att vad som har åstadkommits därefter till stor del har handlat om att hitta en lägre ingångspunkt för en mängd fall.
När det gäller mig personligen så skulle inte jag ha några problem med att någon annan tog åt sig äran för något som jag har åstadkommit, så länge inte resultatet blev försämrat utav detta. Visst, det låter inte som en optimal situation, men sett ur t.ex. ett release grad I-perspektiv så kanske ett stort antal människor skulle behöva se Ron som den vinnande valensen i i stort sett varje enskild situation för att de skulle vara beredda att överväga scientologin.
Citat:
Citat:
Ang. tillståndsformlerna:Under Confusion i Introduction into Scientology Ethics så står det även följande:"Many more persons are in this Condition than is generally realized."
Soderqvist1: Det är bara en generalisering utav Hubbard!
Det brukar kalls för att man spelar snabbt och löst med definitioner!
Han borde förklara vilka dom här personerna är som är förvirrande och varför vi vanligen inte inser det. Fram tills hann har gjort det så är det bara tomtprat! Varför är man en förrädare när man kommit ur en förvirring och en Fiende när man har kommit ur Förräderi? Det finns ingen förklaring det är bara nonsens!
Säg att man anser att Dynamik 1 är den mänskliga dynamiken och dynamik 7 då är den andliga (vilket inte nödvändigtvis behöver vara det enda sättet att se det på), så skulle Hubbards generalisering kunna innebära att de flesta bara tillämpar tillståndsformlerna på ett fåtal dynamiker istället för på samtliga som är relevanta i det tillämpliga fallet.
När en relativt sinnesfrisk individ tillämpar tillståndsformlerna så går många steg relativt snabbt, och det skulle även kunna sägas finnas mindre förvirringar och större förvirringar, där det för en mindre förvirring kanske bara behövs ett enkelt påpekande om att börja i en viss ände för att göra individen hyfsat självgående i ämnet eller området, medan andra typer utav förvirringar skulle behöva en omfattande redogörelse även för varje efterföljande tillstånd som följer därpå.
För att uppmuntra dig (och eventuellt andra) i hur de lägre tillståndsformlerna skulle kunna tillämpas så får du här lite förslag kring vad de lägre tillstånden skulle kunna innebära på några andra dynamiker än de som starkast relaterar till scientologi som ett andligt ämne (med avsikten att du då själv vid eventuellt intresse även skulle kunna hitta tillämpningar för resterande dynamiker):
Dynamik 2:
Confusion - En förälder eller äktenskapspartner som är ständigt är fysiskt frånvarande.
Treason - En förälder som ständigt är så pass berusad att han knappt är medveten om sina barns existens.
Enemy - En förälder som ständigt beter sig så som sin egen farsa uppfostrade honom när han uppfostrar sina egna barn.
Dynamik 4:
Confusion - En person som aldrig umgås med någon som han/hon inte känner sedan tidigare eller som inte ingår i den egna grupptillhörigheten.
Treason - Personen inser inte att andra människor vanligtvis anses ha grundläggande mänskliga rättigheter
Enemy - En person som ständigt gömmer sig bakom en mask utav "socialt förväntat beteende" eller grupperspektiv när han träffar främlingar.
Dynamik 5:
Confusion - Skulle kunna vara en person som aldrig lämnar stadsmiljön och som tror att maten som han äter tillverkas i "matfabriken"
Treason - En person som inte förstår att ett långsiktigt överlevande fordrar att man tar ansvar för miljön i någon utsträckning.
Enemy - En person som antingen beter sig brutalt eller överdrivet sentimentalt mjäkigt i sitt umgänge med djur.
Dynamik 6:
Confusion - En person som tror att han lever i en verklighet som inte har något med det fysiska universum att göra överhuvudtaget.
Treason - En människa som inte anser sig ha något som helst ansvar för det fysiska universum.
Enemy - En person som inte strävar efter att skaffa sig och bevara de ägodelar som han egentligen själv skulle vilja äga och hålla i gott skick.
Samspelet mellan Dynamik 1, Dynamik 7 och eventuellt Dynamik 8 får du som uppgift utav mig (högst frivilligt, så klart) att arbeta ut vad de skulle kunna innebära för dig, och du är i övrigt välkommen att föreslå övriga infallsvinklar till ämnet.
Inledningen till Doubt borde väl i övrigt innebära något i stil med att du ger varje grupp, person och ämne en rättvis utvärdering utifrån dess egna meriter och inte automatiskt kopplar samman dessa med personer, grupper eller ämnen som hade liknande karaktärsdrag eller beröringspunkter i ditt förflutna.
Citat:
Sodervist1: vanligen så håller väll doubt en kvar på staff, vilket Bo Simonsson observerade?
Simonsson verkar dock i dagsläget ha kommit loss ifrån det sammanhanget, och huruvida han anser detta bero på Doubt-formeln eller ej låter jag vara upp till honom själv att redogöra för.