Citat:
Ursprungligen postat av
A380
Jag är inte riktigt med på det här. Kunden vet ju inte ens vem jag är eller någon annan konsult. Bolaget måste rimligtvis ha konsulter på lager för annars skulle de inte ha något att erbjuda kunden. De skulle alltid ligga steget efter.
De vill inte heller svara på frågan hur såg turordningskretsen ut. Vilka andra fick gå. Jag är uppsagd pga arbetsbrist och inte personliga skäl.
Jag sade inte heller att du var uppsagd på personliga skäl.
Jag gav ett exempel.
Men det är helt korrekt oavsett situationen att LAS inte är applicerbar i förhållandet mellan arbetsplats och bemanningsföretaget. Man kan alltså i fallet med bemanningsföretag inte driva ett mål med hänsyftning på LAS mot en specifik arbetsplats. Eftersom arbetsplatsen aldrig anställer dig. Du har helt enkelt inget anställningsförhållande mot arbetsplatsen.
Däremot har du haft en arbetsgivare som du blivit uppsagd på grund av arbetsbrist. Det betyder i fallet med bemanningsföretag att de inte har en kund som de kan placera dig hos.
I ditt fall finns ingen information om varför de inte kan ge dig en anställning.
Det kan bero på att bemanningsföretaget har annons ute för att samla kontakter inom området, men för närvarande inte har en kundplacering.
Det kan bero på att den placeringsansvariga på bemanningsföretaget helt enkelt inte tror på dig. Personlig känsla, möjligen.
Det kan bero på att någon kund du arbetat hos sagt, t.ex. Nja, han skötte iof jobbet, men han passade aldrig in i gänget. Kanske flera kunder sagt så.
Det är många kanske. för mer info framgår inte.
Alla dessa skäl kan åstadkomma den situation du upplever. Att de vill ha folk, men bara inte dig.
Någon orsak måste finnas.
I inget av ovanstående exempel kan du använda dig av prioriteringsordning för återanställning.
Jag kan inte ge info om vad det är i ditt fall.
Jag kan bara ge exempel på vad som KAN vara skäl.
Och tyvärr informera att du inte har en chans om något av ovan stämmer in.
Det finns en orsak att flera företag nappat på möjligheten med bemanningsföretag.
Inget personalansvar och korta tider för anskaffning och avslut av uppdrag.