Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 8
  • 9
2014-09-24, 21:18
  #97
Medlem
micro113s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PrivatPiratPrimat
Är inte det fetade ren och skär sexism? I ordets rätta bemärkelse då. Om du hade skrivit, få människor klarar av att, hade det inte varit sexism. Eller det kanske är sexuella trakasserier du skrivit? Nä, men det är sexism.

Sen om sexism är negativt eller inte tänker jag inte lägga mig i.

Nej, det är inte sexism utan fakta. Sexism mot kvinnor är så normaliserat så de flesta plattpannor förmår inte identifiera det -- faktiskt inte ens känna igen det när man stavar det sakta i pannan på dem...
Citera
2014-09-24, 21:29
  #98
Medlem
FlamingBacons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheShoreliner
Igår kväll så var jag på en fest hos min kompis, vi var åtta pers jag kände ingen av de andra som var med. Till en början hade vi trevligt, vi drack vin. i alla fall vi tjejer. Killarna drack öl såklart Och vi satt och pratade och hade roligt. Men senare bort mot tolvtiden började folk visa sina rätta jag. I alla fall killarna, dom skrek och gapade till varandra ''Kom igen nu grabbar!'' och såna där macho-citat.

Vi var fyra tjejer och fyra killar, jag sa till dem att det faktiskt också var tjejer på festen. Men då började dom bara flabba bort det och snacka om att jag var omogen.

Det gjorde mig arg av att se än en gång hur män inte tar oss kvinnor på allvar. Jag är feminist, och det värsta jag vet är sexister som tycker ned oss kvinnor och behandlar oss som godis.

Jag tänkte min sann inte sitta där och vara tyst som det förväntas av oss kvinnor! Nej utan jag tog såklart upp debatten. De andra tjejerna hejade och höll med då jag började prata. Men efter en halvtimma kändes det som att alla var emot mig. Eller typ, ingen brydde sig.

Alla satt bara och var tysta och blyga. Även tjejerna. De är ju vi tjejer som ska stå upp för oss själva! Ta kampen mot männen i frågan om feminism och jämställdhet. Men dom verkade knappt bry sig. Dom var till och med emot mig på flera frågor.

Jag blev bara arg och frustrerad! Bryr sig ingen! Jag fortsatte och nu ännu mer ilskt för att väcka liv i dem.

Men då reste sig en av killarna upp, han gick bort till datorn och ropade exakt dom här orden ''Du bruden! Här har du min ståndpunkt''

Och så satte han på Spotify på högsta volym och alla började gapa och skrika igen.

Jag var helt ställd. Jag har aldrig blivit så sexuellt trakasserad förut.

Jag fick nog och stack hem. Jag pratade med min kompis dagen efter om det som hade hänt och hon sa att hon inte alls hade något minne av att han hade snackat om sin kuk eller sliskat sig.

Jag förstår inte hur Svenskar kan vara blinda för sån här öppen sexism som finns över allt! Män är på oss tjejer hela tiden, så ofta att de flesta inte ens märker det längre.

Min vän säger att jag överreagerade, vad tror ni?

Länge leve kvinnomakt!

Tycker själv att TS är lite sexistiskt som använder en binär könsfördelning. Hur vet hen att övriga henniskor på platsen definierar sig själva som killar och tjejer? Och hur vet hon att de inte enbart döljer sina sanna jag på grund av förtryckande normer som TS bidrar till?

Är TS rasist som hävdar att olika etniska grupper har en inneboende och varierande tendens att se sexism?

Är TS en egoistiskt narcissist som värderar sina egna åsikter och vittnesmål högre än sin väninnas?

Är TS en fascist som vill förbjuda folk från att diskutera det de vill diskutera, eller tvinga människor att diskutera sådant de inte vill diskutera?

Är TS en egotrippad rasistisk sexistisk fascistisk person?

Citat:
Ursprungligen postat av micro113
Nej, det är inte sexism utan fakta. Sexism mot kvinnor är så normaliserat så de flesta plattpannor förmår inte identifiera det -- faktiskt inte ens känna igen det när man stavar det sakta i pannan på dem...

Känns ju lite sunkigt och nazistiskt att hävda att människor som inte delar ens åsikter skulle vara biologiskt eftersatta.

Citat:
Ursprungligen postat av Futurist
Ja. Det är så vanligt med sexism mot män så vi inte ens tänker på det.

Varenda liten grej som skulle kunna tänkas vara orättvis mot kvinnor skriks det dock i högan sky om, så det har ingen någon chans att ignorera.

Precis så är det.

EDIT: Vem grävde fram en flera år gammal tråd?
Citera
2014-09-24, 21:33
  #99
Medlem
PrivatPiratPrimats avatar
Citat:
Ursprungligen postat av micro113
Nej, det är inte sexism utan fakta. Sexism mot kvinnor är så normaliserat så de flesta plattpannor förmår inte identifiera det -- faktiskt inte ens känna igen det när man stavar det sakta i pannan på dem...



Folk kanske inte bryr sig? Folk kanske tycker sexism är en positiv grej, en sorts genväg som fungerar för dom, men stör dig? Surt.

Men beskriv ett typisk vardagligt scenario där sexismen står för regin, den utövad av män då.. Det kanske är som du säger att jag som man inte ser den i vardagen.
Citera
2014-09-24, 23:58
  #100
Medlem
micro113s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PrivatPiratPrimat
Folk kanske inte bryr sig? Folk kanske tycker sexism är en positiv grej, en sorts genväg som fungerar för dom, men stör dig? Surt.

Men beskriv ett typisk vardagligt scenario där sexismen står för regin, den utövad av män då.. Det kanske är som du säger att jag som man inte ser den i vardagen.
Om kvinnor inte gillar den sexism de utsätts för av lågpannor så är det inte okej .. Försök bli vuxen och landa i det.
Citera
2014-09-25, 00:18
  #101
Medlem
PrivatPiratPrimats avatar
Citat:
Ursprungligen postat av micro113
Om kvinnor inte gillar den sexism de utsätts för av lågpannor så är det inte okej .. Försök bli vuxen och landa i det.

Ok.

Men för att hålla oss till TS rubrik iaf. Kan du beskriva en vanlig sexistisk situation du tror jag bevittnat men inte reagerat på?
Citera
2014-09-25, 04:46
  #102
Medlem
HeltPantads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lingva
Du kan nog tyvärr inte förvänta dig så få mycket klok respons ang. detta ämne, eftersom flashback är väldigt mansdominerat. Med andra ord svämmar flashback över av stereotyper, alfahanar och omedvetna sexism-förespråkare.

Få killar klarar av att se sånt här. Inte nödvändigtvis för att de är mer trångsynta eller lågintellektuella utan troligtvis för att de är ovana vid att tänka i dessa tankebanor. De övar sällan upp sin förmåga att tänka på flera saker i taget och ta in olika information på samma gång, vilket gör att de har svårt att kunna reflektera och se kopplingar mellan det ena och det andra. Saker och ting måste vara helt uppenbart och direkt uttalat för att de ska kunna uppfatta det. Det måste stå skrivet i pannan liksom; SEXISM. Då begriper de. Inte förr.



Mvh fördomsfri och icke-stereotypisk tjej

Kvinnor i dagens FEMINISM-samhälle blir uppfostrade i att tro att de är bättre än vad män är.
De ser sig som överlägsna och går ständigt in i en offerroll för att visa hur synd det är dem.

STACKARS LILLA MIG, SOM ÄR UTSATT FÖR DEN STORA STYGGA MANNEN. (suck)

Därför överreagerar de på minsta lilla småsak. Även skämt kan förstoras upp till en elefant. Då kan det låta så här: DU SKA VISA RESPEKT MOT KVINNOR, DU VÄRDELÖSA MAN.

Eftersom kvinnor tror att de är bättre än vad män är så utvecklar de aggressiva
svammel-resonemang.

Svamlet gör att inte klarar sig i debatter, det är därför som feminister aldrig debatterar seriöst.
Citera
  • 8
  • 9

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback