Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-08-14, 03:32
  #1
Medlem
revodnebs avatar
Hej hopp!

Har en kompis som i sin tur har en korkvägg (mot betong, innervägg) han vill ta bort. Väggen består av korkplattor och är säkerligen ditlimmad med limmet från helvetet. Någon som gett sig på en sådan konstruktion? Jag antar att man kan riva ner den med ett helvete som följd att få bort "limmet", personligen hade jag gipsat över skiten (renoveringsgips 6mm), pl-400/600 + några skruv. Nu vill jag ha tips från proffsen, vad gör vi? Jag vill ju inte ge dåliga råd!

Tack på förhand.
Citera
2013-08-14, 04:27
  #2
Moderator
Arne.Ankas avatar
Några kilo dynamit fixar biffen mattstripper, sett hantverkare stå med sån för att få ned våtrumstapet från betong, borde inte kosta många hundralappar att hyra ett par dagar.

Betongfräs användes av hantverkare för ett tag sen för att förbereda ett gjutet badrumsgolv med fogrester och gummiskikt på innan nytt tätskikt skulle på.

Hemmabyggd variant av en vinkelslip, slipskiva och en plastkåpa kopplad till dammsugare.
Sägs funka för tjära, limrester och andra mjuka substanser men måste va lätt på handen för det blir lätt gropar i betong.
__________________
Senast redigerad av Arne.Anka 2013-08-14 kl. 04:36.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback