Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-08-13, 23:46
  #1
Medlem
Incognitons avatar
"Svenne är en film som utmanar bilden av Sverige som ett land där allas grundläggande rättigheter respekteras. Till filmen har vi tagit fram ett material för att du som lärare ska kunna använda filmen i din undervisning.

Filmen är tänkt att vara en introduktion till frågor om diskriminering och förutfattade meningar. Den kan vara ett bra sätt att väcka tankar men går också att använda som fördjupning för att börja reflektera över frågorna från ett annat håll. Använd den som den är eller om du vill ha förslag på eller inspiration till övningar så finns det också.

Journalisten Zanyar Adami har skrivit manus och Binaym Berhane har regisserat. Andra medverkande är bland andra Simon Magnfält, Kodjo Acolor, Johanna Lazcano och Thanos Fotas. Framtagen av Adami Film och Svenska FN-förbundet.

Allt som sägs eller tas upp i filmen grundar sig på faktiska företeelser. Om du vill veta mer om dessa så har vi satt ihop en sammanställning med källhänvisningar. Detta kan vara bra att veta innan filmen visas i undervisningen."
http://www.fn.se/svenne
http://vimeo.com/66722693

Diskutera denna film.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback