Citat:
Ursprungligen postat av
2.71828
Om jag har fattat det här rätt, så anser du alltså att en diagnostiserad människa inte bemöts på ett respektfullt sätt trots att hon beter sig som folk och får då ingen chans att bli passa in i samhället eftersom hon fryses ut på grund av diagnosen i fråga?
Sen att man ska "skaffa ett jobb och styra upp sitt liv" är väl en bra sak? Jag tycker faktiskt att det borde förväntas, om man nu har möjlighet till det, för dom allra flesta vill väl klara sig själv, vara självständig och ha en syssla att utföra? Ingen mår väl bra av att sitta hemma och glo in i väggen hela dagarna? Aldrig ha några pengar, se sin ungdom rinna iväg, känna tomheten växa... Arbetslöshet är tamejfan ett helvete. Om du skaffar ett jobb så kommer nog saker och ting kännas mycket bättre.
Om jag får omformulera mig typ 1 år senare.
Har uppfunnit en egen diagnos som alla psykiater jag någonsin stött på iaf lider av. "monotoni" kallar jag den. Det är när du kommer till en psykolog och han/hon med en smärtsamt monoton röst frågar dig en hel drös med frågor. "Hur mår du. Jag mår jättebra. Du är schizofren. Du har asperger. Men det är bra att du är här för nu kommer vi att rädda dig.".
Att dom pratar med en sådan monoton röst, och på samma gång förväntar sig att man som patient på något vänster ska "vakna" och må bättre - det är socialt inkompetent. Om du är monoton så bestraffar du mig. Om du ställer en massa monotona frågor så gör det ont. Och det är inget fel på det. Det är inget fel på att vara monoton och det är inte fel på att bestraffa folk som gör fel. Men psykiatrin bestraffar där det
inte är meriterat. Du kan komma in där som en helt ny patient som dom inte känner, och det första du möts av är en torterande blank röst som borrar i öronen på dig. Sen så förväntar dom sig att du ska må bättre, och när du inte mår bättre (vilket du såklart omöjligt KAN göra när dom torterar dig så där monotont) så tar dom sig friheten att ge dig elchocker, antipsykotiska, benzo, sömnpiller, sprutor, dom brottar ner dig och binder fast dig i en säng etc. MAO ger dom dig bestraffningar som inte är meriterade. Du gjorde absolut ingenting för att förtjäna alla dom där hjärnfrätande kemikalierna.