Citat:
Ursprungligen postat av
George Wittig
Förhållandena på arbetsplatsen styrs av bl.a. arbetsmiljölagen och det är skyddsombudets uppgift att övervaka att den följs. Skyddsombud skall finnas oavsett om det finns fack eller kollektivavtal på arbetsplatsen. Självklart kräver det att de anställda stödjer varandra och faktiskt väljer ett skyddsombud som man sedan ställer upp på.
Boendesituationen är lite knepigare. Vete 17 om det kan täckas av arbetsmiljölagen, ni är väl inte tvingade att bo där?
Tack för alla svar!

Kommer ta upp detta med facket, säkerligen kommer ingenting hända då det har bedrivits verksamhet här i privat regi under flera år. Innan jag sökte så försökte jag leta efter information eller bloggar från de som arbetat innan och blev helt resultatlös. Detta gjorde mig lite suspekt. Kanske använder de sig av sökmotoroptimering och får bort allt negativt..
Ingen i personalen "tvingas" till att bo här, däremot är det personal från hela Sverige som inte har bostad i Stockholm. Jobbar man varje dag är det lite svårt att pendla med tåg x timmar och sedan båt x timmar. Alltså blir man ju i stort sett "tvungen" att bo här.
Varför jag och andra inte slutar med en gång är väl för att vi är beroende av lönen. Vi får lön, om än minimumlön, många är förstagångsarbetare och vågar inte säga ifrån. Det är ett "vi" och "dom" mellan personal kontra ledning.
Jag tycker att man som arbetsgivare har en skyldighet till att få personalen att känna sig trygga och bekväma och framförallt trivas, annars gör de inget bra jobb och det märks! Att man ska tåla "vad som helst" för att man fått ett jobb känns som en löstappat argument, men visst förstår jag tanken bakom, att man ska vara glad för att man fått arbete - absolut!
Tyvärr är jag så ekonomiskt tvungen till att jobba här trots att det går emot mina värderingar och min personliga integritet. Det skär i själen när jag ser överarbetade kollegor försöka koppla av genom att dricka varenda kväll, klaga på jobbet och må lite sämmre än föregående dag - varenda dag.
Nu senast var det en kille som ville ha dubbel lön för att jobba under en specifik helg då det var ruggigt mycket att göra och chefen sa nej och att "vi kanske borde se efter en ersättare för dig om du inte är nöjd med lönen".
Jag kommer i alla fall kontakta kära HrF och se vad de kan göra. Inte för min skull, men för alla andras.