Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-08-11, 09:10
  #1309
Medlem
proconsuls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Thunderman
Ateister är ju rena definitionen av okunnighet, perversitet, omoraliskhet, avskum, hot mot mänskligheten och djupt mentalt sjuka personen.

När man gör jämförelsen mellan ateister och kristna/judar så framställs judarna och kristna som änglar.

Jag har alltid varit av åsikten att vi muslimer inte borde fokusera vår irritation eller debatter med judar och kristna, utan inse att ateister är vår tids största fiende mot mänskligheten. I mina ögon förtjänar dessa ateister som är så radikala som ateisterna här på Flashback, dessa personer förtjänar inte att leva.

Vi kommer att dö, var så säker. Du också. Men om nu allah hatar oss så jävla mycket, varför dödar han oss inte själv? Hjärtattack, stroke, whatever, väldigt enkelt för honom.
Varför måste du utropa dig till hans försvarare? Vem tror du att du är? Kan inte allah sköta sina egna affärer, han är för helvete allsmäktig.

Jag ställer frågor till dig om och om igen som du inte svarar på, det enda du verkar vara intresserad av är att tala om hur hemska ateister är, vilka hemska värderingar vi har.


"Birds born in a cage think flying is an illness".
__________________
Senast redigerad av proconsul 2013-08-11 kl. 09:13.
Citera
2013-08-11, 10:02
  #1310
Medlem
Bogomils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Thunderman
Det enda vi troende muslimer och troende kristna gör här på tråden är att vi ogillar hur ni ateist indoktrinerade personer ljuger om vad Bibeln säger.

Vilket alltså tydligen demonsterar, att ni troende muslimer och troende kristna bara deltar för att propagera för era religiösa urkunder, vilket endast har en mycket perifär anknytning till det falska analogi-nonsens om att homosexualitet kan jämställas med mord etc.
Citera
2013-08-11, 10:19
  #1311
Medlem
Bogomils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av brotuck
Att "veta nått" kan betyda så mycket mer än vad gemene man tror. Naturvetenskapen anser ungefär att "veta" säger man först då man efter en serie experiment i ett labb kommer fram tillsamma resultat. Jag anser att man kan "veta" mycket om livet utan att först fått en serie materiella " bevis". T.ex. så "vet" de flesta att de älskar sin fru eller sina barn och man kräver inga labbtester av hjärnsignalerna innan man säger att man älskar henne. Man vet för att känslan är så övervtygande att man har rätt. Det finns ingen absolut sanning, men ändå tillräckligt för att man kan säga att man "vet något".

Det är därför koncepterna 'subjektiv' och 'objektiv' har skapats, så det är möjligt att skilja mellan 'vetskap' av olika slag.

Citat:
Jag säger att jag "vet "att homosex inte var tanken för människorna (Det är en rent filosofisk fråga angående en sexuallitet - inte om människorna med den sexualiteteten, fatta skillnaden). Jag säger så för mitt förnuft och förstånd begriper att så är fallet - finns inget syfte med homosexuallitet för människans utveckling. Sen att det finns människor som känner dragning till homosex är en helt annan sak.

Nej, du demonstrerar tvärtom att du INTE har nån förnuft och istället ersättar den med demagogi. Men det kommer nog att kräva en del 'fina' ord att förklara varför, så jag avstår från att belasta ditt intellekt med sånt.
Citera
2013-08-11, 10:25
  #1312
Medlem
iSlashs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Islampeace
Självklart inte. Vi är alla bröder i tron och uppmuntra varann. Icke-praktiserande muslimer ska vi försöka leda på rätt väg igen genom vårt sätt att vara och tala. Det kan ibland uppstå konflikter mellan två bröder och till och med i en familj men varför diskutera det inför ögonen på ateister som gottar sig i det hela?

Tro mig, för de flesta är det lika fånigt som att två ungar bråkar om huruvida Iron Man skulle spöa Batman eller ej
Citera
2013-08-11, 10:32
  #1313
Medlem
Bogomils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Islampeace
Ja visst är det så, kyla och mörker existerar inte utan är bara en minskning av värme respektive ljus. Jag håller med dig till hundra 100% där men mörkret blir ändå en motsats till ljuset fast väldigt abstrakt men ändå det är fortfarande en motsats. Vissa hävdar att ondska egentligen inte existerar utan att även ondskan är en minskning av godhet precis som kyla är minskning av värme. Men huruvida ondska existerar eller inte är en filosofisk fråga och går att diskutera men det som vi människor med säkerhet vet är att ondska uppstår när godhet tas bort eller minskar. Att jag gav dig alla ting parvis var för att få dig att reflektera lite.

Meningslös retorik.

Citat:
Vem har lovat dig att helvetet inte existerar?

Bevisvärda-jonglerande.

Citat:
Vad händer med alla de som förnekar Gud tror du? Vad händer med alla mördare, rånare, de som sprider sedefördärv på jorden och syndar på alla möjliga sätt och de som begår den största synden som förnekar Gud. Vad händer med dessa?

Falska analogier.

Citat:
Slutar dessa bara att existera efter döden? Kommer även dessa i paradiset? Visst inte! Det skulle inte vara rättvist om en mördare fick samma lön som en rättfärdig människa. En troende samma lön som en förnekare.

A priori-antagande.

Citat:
Och koranen försäkrar oss om detta:

Koranen är motbevisat.

Citat:
Men förnekelsen leder alltid till ondska och fördärv. Men om du är sann troende säger du inte om Gud det du inte har någon aning om. Gud förlåter mycken synd men använd förståndet och tänk över detta.

'Gud' förstår uppenbarligen inte heller logik ... som t.ex. i bevisbörda-fördelning. Så han är inte 'gud', men bara en futtig demiurg.
Citera
2013-08-11, 10:39
  #1314
Moderator
Tinuviels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TAXIDRIVER020
Jag anser bara att byråkratiska skäl inte är tillräcklig nog för att övertyga mig samt att det inte per se handlar om 'trygghet' för att det finns nedtecknad och dokumenterad på papper.

Jo, det handlar per se om trygghet. Det handlar om att skola och myndighetsinstanser ska kunna vända sig till båda föräldrarna. Att båda föräldrarna ska vid besök hos sjukvården delta i barnets vård och i de beslut som tas. Det handlar om arvsrätt.

Inte heller ter det sig rimligt att två människor som är gifta och skaffar barn ihop, som bor ihop, inte båda ska kunna räkna sig som föräldrar.

VAD är egentligen ditt motargument här. Du står inför fait accompli - du har en familjebildning med ett eller flera barn varför då inte ge den andra föräldern rätt att adoptera?

Om du tycker att familjebildningen är SÅ skadlig så att du vill förvägra dem detta så vore det mer konsekvent att omhänderta barnet - men det vill du ju inte heller.
Citera
2013-08-11, 10:42
  #1315
Avstängd
Ippskiffs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TAXIDRIVER020
Jag anser bara att byråkratiska skäl inte är tillräcklig nog för att övertyga mig samt att det inte per se handlar om 'trygghet' för att det finns nedtecknad och dokumenterad på papper.


Men det handlar ju om mer än papper här.
Om du har ett barn på gatan och den enda tillgängliga adoptören är en homosexuell, så kommer ju du välja att lämna barnet på gatan snarare än att ge det den där tillgängliga föräldern.

Hur i allsin dar är det att värna om barnet på gatan?


Citat:
Ursprungligen postat av Islampeace
Självklart inte. Vi är alla bröder i tron och uppmuntra varann. Icke-praktiserande muslimer ska vi försöka leda på rätt väg igen genom vårt sätt att vara och tala.


och skulle det inte räcka så har ni även en piska till ert förfogande, vilken hände min kompis kusin som var på ett disco där det även fanns killar. Som straff för att hon umgicks med killar i sociala sammanhang på det viset (pratade med dem) före 18 års ålder så fick hon smaka på piskan. Detta hände i Iran.

Tankar om det?
Ni fördömer homosexualitet men tillåter inte heller heterosexualitet före 18 års ålder?
Snacka om mixed messages
Citera
2013-08-11, 10:43
  #1316
Medlem
Bogomils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Islampeace
HAHA, så du sjukförklarar oss enbart för att vi tror på Gud?

Kritiken mot den form för 'tro' du praktiserar riktas vanligen mot din religions-fascistiska aggression och den otroligt dåliga argumentation du användar i ditt missionshysteri.

Tro per se behövar det inte nödvändigvis vara något att invända emot.

Citat:
Du är ju ateist och vill allt som är ont. men vet du vad? Vi troende har nåt som ni saknar.

Ja, för din del ett snuttefilts-behov.

Citat:
Vi har tron, inser du att man kan döda allt som har med det värdsliga att göra men ens tro kan man aldrig döda, kuva eller ta ifrån en? Hur tänker du eller dina meningsfränder bekämpa de som har tro och som när de ser in i pistolens mynning ser de paradiset? Du har klockan men jag har tiden, du har lösa antaganden jag har tro.

Det enda du har är a priori-antaganden som du vill stoppa ner i halsen på andra.

Desutom är du inte alls talesperson för kategorin 'troende'; det är endast ditt Dunning-Kruger syndrom som talar där.
Citera
2013-08-11, 10:48
  #1317
Medlem
QueChas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Islampeace
Du bevisade tydligt genom sättet du skriver vilka av oss det är som är förvirrad sen har du mage att säga att det vore omänskligt utav dig att förvirra mig ytterligare. En rannsakan skulle vara på sin plats för din del.

Jag kommer ha mage att säga sådant så länge du har mage att göra antaganden utan att ha belägg för dessa.

Jag är fortfarande nyfiken på hela den här "stöta bort sin avkomma"-mentaliteten som verkar förekomma inom bl.a. Islam och Kristendomen.

Vad händer om du skulle få ett barn som förkastar Gud? Ett barn som identifierar sig som ateist? Ponera att detta sker i Sverige. Hur skulle detta barn bli behandlat?
Citera
2013-08-11, 10:52
  #1318
Moderator
Tinuviels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Islampeace
Håll för Guds skull en rimlig och lämplig nivå. Ateisterna vill inget annat än att se muslimer vända sina klor mot varann. Är ni missnöjda sinsemellan så ta det per PM. Låt inte djävulen komma mellan er. Var ståndaktiga!!

Jag tror att många ateister vill se en islam som INTE präglas av intolerans och företrädare som bokstavligen skriver att vi inte förtjänar att leva (vi vet nämligen att den sidan också finns).

Så därför är det välkommet när sådana hatfyllda budskap inte alltid står oemotsagda. Inte för att ni har en kollektiv skyldighet att bemöta sådana som Thunderman. På Flashback debatterar var och en på eget ansvar. Men att du aktivt försöker tysta de muslimer som yttrar ens den mildaste av kritik är såväl barnsligt som intolerant.
__________________
Senast redigerad av Tinuviel 2013-08-11 kl. 11:01.
Citera
2013-08-11, 10:56
  #1319
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Thunderman
Jag bryr mig inte om assimilerade "muslimer" i Sverige som inte ber, inte fastar, dricker alkohol, har sex utanför äktenskap, och gör exakt allting som dem inte borde enligt Islam. Det som gäller är att invånarna i Afghanistan, afghanerna själva stödjer talibanerna, annars hade inte talibanerna kunnat föra sådan krigsföring i 12 år nu och avancera varje år.

Det hade bara inte gått om befolkningen varit emot dem.

Jag talade inte om assimilerade muslimer. Jag träffar mycket muslimer som ber, fastar mm, och INGEN har sagt sig gilla talibanerna. Jag har också träffat en del afghaner, och inte heller där har någon sagt sig gilla talibanerna.

Hur är du så säker på att de har stöd bland invånarna i Afghanistan? Jag får påminna om att du senast igår trodde det var normalt att en svensk flicka haft tiotals sexpartners innan hon fyllt 15 år, så jag är ganska skeptisk till dina tvärsäkra påståenden om afghanerna också.
Citera
2013-08-11, 11:12
  #1320
Medlem
Bogomils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Thunderman
Inse att det är inget fel med detta. Folk gjorde det förr i tiden och kvinnorna vid 9 års ålder ansågs vara vuxna då och dem var mogna för sex. Tidiga äktenskap var en norm på den tiden som även Bibeln kan styrka.

Men du förespråkar ju själv aktivt att denna bronsålder-kulturs värden skall tillämpas i nutiden.

Är du en hycklare eller bara så inkompetent att du inte vet när du är paradoxal?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback