Citat:
Jag tror jag missförstod när jag skrev det där om extremiteternas vikt etc. Du menar nog att man skulle mäta hur mycket energi löparen verkligen gör av med för att se hur mycket som fattas när vi har luftmotståndet och accelerationen för hela kroppen i ren translationsrörelse. Problemet är då att vi snackar ergospirometri, att mäta syrgasupptaget vilket är ett jättebra mått på energiupptaget åtminstone vid långvarigt arbete men vi har minst ett problem.
Problemet här blir ju dock att snabba muskelfibrer, vilket är det absolut viktigaste för att springa snabbt (elit-sprinters har ca 80 % av snabba muskelfibrer jämfört med långsamma), fungerar anaerobt. Ergospirometri lär således inte ge något, om man inte försöker extrapolera resultatet genom att känna till uppbyggnaden av muskelfibrerna hos den specifika personen.
Citat:
Vad tros om piezoelektriska skosulor som mäter kraften och så kombinerar man det med filmning från sidan med sådana där referenspunkter vid lederna så en dator kan integrera kraft över väg när man lägger ihop data från dojorna med filmen?
Har ingen redan gjort det så dör nog det här ut för vi lär väl inte genomföra mätningen men jag tycker det här borde vara väl undersökt för länge sedan.
Har ingen redan gjort det så dör nog det här ut för vi lär väl inte genomföra mätningen men jag tycker det här borde vara väl undersökt för länge sedan.
Lättast borde väl nästan vara att klä springaren i någon form av dräkt som innehåller accelerometerar och någon form av positionssensorer. Samlar man informationen i en dator borde man ju kunna få ut väldigt exakt hur mycket kraft som har applicerats var och när genom hela loppet.
Hmm, jag lyckas inte hitta något bra och konkret på google. Här hittade jag något:
http://www.gresham.ac.uk/lectures-an...usain-bolt-run
Där påstås det att När Bolt sprang 9.68 och det blåste 0 m/s så hade han egentligen sprungit på 9.47 om det hade varit medvind på 2 m/s. Det står dock ingenting om vilken formel som användes... :s