Citat:
Ursprungligen postat av
skraparigraven
Ok! Men isf VEM är det som tar emot dethär märket och hur? Är det födelsemärke, tecknet med handen eller vad? Så vi säger att en person gör tecknet med handen, sedan spenderar resten av sitt liv att hjälpa andra, kommer han då att brinna medan en ond girig man som bara fört olycka med sig men aldrig varit i "närheten" utav tecknet får komma till himlen..? Tycker det verkar underligt :/ (Snackar nu om saker jag inte kan ett skit om så borde hålla käften, men fan jag är nyfiken)
Det står i uppenbarelseboken.
Det är ett märke man tar emot på sin hand eller sin panna. På ren gissning misstänker jag att handen är mest praktisk, men att pannan är ett bra alternativ för den som saknar hand. Har man ingen panna så är man nog inte kapabel att göra så mycket ändå. :P
Hur som helst, man tar emot märket för att liera sig med den världshärskare som ska komma. Det kommer vara starkt kopplat till samhället, ingen kommer kunna köpa något eller sälja något, om den inte har märket. Därför kommer det att vara väldigt lockande att ta emot det.
Men det är inget du gör av en slump genom att vifta lite med handen, och det är inget oskyldigt, för det är att ingå en pakt med djävulen.
Sen är det där med onda och goda människor något som i allmänhet är lätt att få om bakfoten. Att med goda gärningar försöka ta sig till himlen är som att försöka lyfta sig själv i håret. Det är absolut inget fel på goda gärningar, det är jättebra, men i grund och botten är varje människa självisk. Det finns ingen som förtjänar att komma till himlen. Det var därför Gud klev ner på jorden, tog en människas gestalt och tog det straff vi förtjänar, så att vi får komma till himlen fast vi inte förtjänar det.