Citat:
Ursprungligen postat av
Sophisticatedcutiepie
Jaja whatever, då är väl jag kriminell då som går runt i ridkläder inklusive piska hela dagarna

Är snarare du som är för korkad för att förstå hur lagar skrivs och vad syftet med tråden är...vilken idiot som helst förstår att man inte kan skriva ett förbud om varje enskilt föremål som har existerat, existerar och kan komma att existera så därför skrivs det generellt och piskor går därför under knivlagen.
1 § Knivar, andra stick- och skärvapen och andra föremål som är ägnade att användas som vapen vid brott mot liv eller hälsa får inte innehas på allmän plats, inom skolområde där grundskole- eller gymnasieundervisning bedrivs, eller i fordon på allmän plats.
Förbudet i första stycket gäller inte, om föremålet enligt särskilda föreskrifter ingår i utrustning för viss tjänst eller visst uppdrag eller om innehavet annars med hänsyn till föremålets art, innehavarens behov och övriga omständigheter är att anse som befogat.
Stickvapen eller knivar som är konstruerade så att klingan eller bladet snabbt kan fällas eller skjutas ut ur sitt skaft (springstiletter eller springknivar) får inte innehas av personer under 21 år. Lag (2000:148).
https://lagen.nu/1988:254
Och innan nån börjar tjafsa om ordet ägnade så avser det inte vad man ska använda föremålet till utan hur lämpad föremålet är att användas som vapen.