Citat:
Ursprungligen postat av
moldova1992
Det som jag har förstått är att eftersom motorn får ca 30%mer bränsle så späds motoroljan ut mera med etanoldrift eftersom mer brännsle kan läcka förbi kolvringarna.Speciellt om man kör mest korta sträckor du en kallstartad e85 motor behöver stora mängder bränsle för att kunna starta vid kall väderlek.Vilket gör att bränslet som kommer ner i oljetråget inte hinner "koka"bort och försvinna med vevhusventilationen.Därför krävs tätare oljebyten på sprit motorer.
En annan aspekt är att etanol i outspädd form är ren sprit. E85 är visserligen utspädd.
Men sprit är knappast känd för sin smörjande effekt. De klassiska petroliumbränslena däremot smörjer en aning av sig självt vilket gör att cylinderloppen lever någon dag längre.
Personligen kommer jag alltid vara emot alkohol i trafiken o väntar på att gasbilarna o infrastrukturen byggs ut. Då kommer jag satsa på miljöbil.