Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-07-21, 18:51
  #1
Medlem
Hur ser ni på det.. Har för mig att de ville stanna och de hade kontrakt.. Men blev sålda för klubbens taskiga ekonomi. En polare säger att de kunde stannat om de velat eftersom båda som sagt hade kontrakt. Men om klubben vill kan de vill väl tvinga spelaren att gå?

Nån som vet hur det ligger till...
Citera
2013-07-21, 20:14
  #2
Medlem
Ajberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av isildur112
Hur ser ni på det.. Har för mig att de ville stanna och de hade kontrakt.. Men blev sålda för klubbens taskiga ekonomi. En polare säger att de kunde stannat om de velat eftersom båda som sagt hade kontrakt. Men om klubben vill kan de vill väl tvinga spelaren att gå?

Nån som vet hur det ligger till...
För att svara på din fråga. Ja, spelarna kunde ha stannat ifall man velat (om det nu inte fanns någon annat inskrivet i kontraktet). Ett kontrakt är ett kontrakt och det gäller lika mycket för klubb som för spelare.

Det hade däremot inte ansetts speciellt schysst sett till klubbens ekonomiska situation och i sådana lägen brukar det vara ganska enkelt att ändå komma fram till en lösning som ska passa alla parter vilket det säkert gjorde i det här fallet också. Om klubben inte längre önskar behålla dig är det nog inte jättekul att vara kvar.
Citera
2013-07-21, 20:53
  #3
Avstängd
Milans ledning har tidigare pissat på spelare som shevchenko samt Kaka och horat ut deras CV till vem som helst. Samma sak med Thiago Silva som uttryckt en önskan om att bli en ny maldini och kapten i Milan. Först sa ledningen att Thiago Silva skulle säljas och sedan lite in på juni sa berlusconi att silva inte skulle säljas, efter det att hans dotter barbara redogjorde i ett fyra sidors lång uppsats om varför silva inte borde säljas. Många milansupportrar däribland jag, ansåg att detta uttalande om att silva inte skulle säljas berodde på att rädda klubbens ansikte i transferfönstret. Ledningen var pressat av supportrarna att för en gång skull förstärka laget i ett redan förstärkt lag med spelare som silva, zlatan och montolivo, där spelare som boateng, nocerino och muntari höjdes tre gånger mer med zlatans närvaro. Milan gjorde tidigare ett dåligt sommarfönster och januarifönster där spelare som ganso, fabregas, tevez, schweinsteiger utlovades efter att vi bärgade vår 18 scudetto. Vi supportrar väntade ivrigt på våra presenter men det slutade med nocerino.

Berlu ville kort sagt inte spendera mer på transfermarknaden och lönerna var ett stort problem då löneutgifterna var alldeles för stora. Lösningen hade varit att sälja spelare som robinho, som redan satt på en riktig hög lön. Förhandla om flaminis lön och mexes lön till en sänkning och sälja en massa andra skräp som inte gör ett skit för sitt lön (ex traore).

Galliani sade några månader efter ibras och silvas försäljning att dessa spelare var "lyxspelare" som ingen i Italien kan betala för. Samma sak sa han igår om att napoli inte kommer att kunna värva ibra, då hans lön är alldeles för stor.

Du kan ju själv tänka dig i silvas och kakas situation, hur dessa ikoner horades ut i varje jävla fönster. Det är klart att man inte pallar mer.

Idag hade vi varit ett riktigt bra lag med zlatan, silva, montolivo, balotelli, de jong, boateng, nocerino... men vad ska man säga när vår ledning gör nedskärningar gång på gång. Vi kommer inte kunna förstärka längre, ledsen men sant. Att det krävs att Pato, Ibra och Silva säljs för att få in balotelli, och att galliani sedan säger att balotelli inte hade varit här om tevez hade kommit tidigare, visar att vi inte kommer att bli ett storlag i europa längre.

Jag har länge ventilerat mina känslor om ledningens patetiska ageranden samt att galliani gång på gång sagt att vi inte har ekonomin på vår sida, då vi uppenbarligen har det då vår uefa premier pengarna landade på 55 miljoner euro, samt att vi tidigare sålt ibrahimovic och silva vilket renderat i 600 miljoner kronor... summan som kaka såldes för 2009. Vart går dessa pengar vägen? I berlus ficka?

Galliani är så jävla snål att han inte ens pungar ut 3 miljoner euro extra för att köpa loss honda redan nu på sommaren istället för när han har utgående kontrakt i januari, så vi kan ha han inspelad i laget redan i sommaren och ha han tillgänglig i CL.

Något som ändå står klart är att ibra och silva gjorde sig värda med den lönen de hade, utan tvekan, istället för att robinho ska lalla runt på träninganläggningen med en lön på 4 miljoner euro och 8 miljoner euro totalt i drift. Samt traore som aldrig spelar, med en lön på 1.2 miljoner euro. Så det är inte så konstigt att våra ekonomiska problem kvartstår.

Vad har vi fått av shevschenko, kaka, silva och ibras pengar? Ingenting...

Berlusconi använder milan numera snarare som reklam för sin politiska agenda med kortsiktiga dyra nödvärvningar som ronaldinho, istället för att tänka långsiktigt och förstärka laget där det behövs, som backlinjen och mittfältet. Dessa dreamlirare säljer han sedan (ex ibra)
Citera
2013-07-21, 23:08
  #4
Medlem
Tack för ett utförligt svar j-ce.
Citera
2013-07-22, 02:48
  #5
Medlem
J-Ce, Milan hade ju självklart velat behålla Zlatan & Silva om känt att de hade haft råd. Jag tycker det hela känns helt logiskt och ansvarsfullt med tanke på att de behövde spara pengar.

Eller menar du att Milan skulle ha råd att ha kvar alla spelare och samtidigt värva spelare som Balotelli?
Citera
2013-07-22, 09:12
  #6
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Apostrophe
J-Ce, Milan hade ju självklart velat behålla Zlatan & Silva om känt att de hade haft råd. Jag tycker det hela känns helt logiskt och ansvarsfullt med tanke på att de behövde spara pengar.

Eller menar du att Milan skulle ha råd att ha kvar alla spelare och samtidigt värva spelare som Balotelli?

Jag tror inte att Balotelli hade varit lika prioriterad om Zlatan stannat i Milan.
Citera
2013-07-22, 22:45
  #7
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Apostrophe
J-Ce, Milan hade ju självklart velat behålla Zlatan & Silva om känt att de hade haft råd. Jag tycker det hela känns helt logiskt och ansvarsfullt med tanke på att de behövde spara pengar.

Eller menar du att Milan skulle ha råd att ha kvar alla spelare och samtidigt värva spelare som Balotelli?
Hur schysst är det mot supportrar som lagt ner tid, kärlek och pengar på laget för att se någonting bra ur det? Hur schysst är det mot supportrar att dess klubb har en ledning med den sämsta beslutsprocessen kring värvningar som någonsin finns, där allting går igenom hos en dömd pedofil till ägare som inte har det minsta av långsiktighet i skallen? Juventus styrs trots allt på ett modernt sätt där värvningar går igenom olika instanser med grundmålet att värva för klubbens bästa. Samt att man redan har en egenägd arena och på grund av detta redan stoltserat sig som laget med störst inkomst i europa. Sommarfönster efter sommarfönster förstärker man laget sakta men säkert, något Milan kunde ha gjort med spelare som Thiago Silva, montolivo, zlatan, balotelli, de jong, nocerino, cassano och boateng på samma gång idag. Med detta lag hade vi gått långt i både europa och enkelt rott hem ligan samtidigt som man i denna fönster kunde ha tagit in antingen Honda eller Eriksen. För att detta ska bli verklighet måste man som sagt sälja dödkött, men hur enkelt är det att göra det när Galliani redan värderat spelare som Traore till 1.2 miljoner euro i löner? Vem fan vill köpa honom då? Vi har 32 spelare i truppen nu som måste bantas till 25 innan vi kan gå all-in i transfermarknaden, samtidigt som Galliani påpekat att vi måste klara kvalet till CL för att spendera pengar. Hur hade det sett ut om vi hade missat CL, vilket vi var 10 minuter från att missa? Hade vi endast värvat medelmåttor? Hur kommer det sig att Roma, Juventus, Napoli, Fiorentina kan spendera utan problem? Speciellt den sistnämnda som spelar i Europa League? Jag vet att ni inte vill se mig tjata, men jag gör det för klubbens väl, klubben som jag älskar, klubben som jag varit van vid att hota i europa och ligan. Som sedan 2008 endast gjort ett mål på bortaplan i CL sammanhang (slutspelet).

Hur schysst är det mot mig som sommaren 2011 och 2012 uppdaterade diverse milanforum konstant huruvida vilka spelare som skulle komma eller inte? Under denna tid blev vi verbalt misshandlad av en skitsnackande Galliani. Fabregasvärvningen, Hondavärvningen, Cissokhovärvningen, Dzekovärvningen, Schweinsteigervärvningen, Gansovärvningen, Tevezvärvningen. Där det stått att dessa spelare är 100 % klara men visade sig vara så falskt det kan bli. Och nej, det är inte vilka rykten som helst från diverse blaskor, det är självaste Galliani som uttalat om att dessa spelare är nästintill klara för Milan. För detta blev jag belönad 2011 0ch 2012 med värvningar som Mesbah, Nocerino, Traore osv. Vi har i fem fönster irad endast gjort klart med en världklass-spelare och det är Balotelli. Vi är Milan, vår direktör ska inte behöva fattiglappsförklara oss, vi ska inte behöva prata om en ut och en in, vi ska inte behöva utesluta Tevez bara för att Balotelli kom.

Jag har sagt det förr och säger det igen, när Galliani säger "we made our biggest transfer-coup in january'' (ang balotelli) så påminner det mig om en pojke som belönats med en ny cykel av välgörenhet var sjunde år.

Har Berlusconi inget att komma med i klubben, så är det bäst att sälja den till ägare och direktörer som tar hand om sitt lag. Jag vill inte att vi ska säljas till shejker, men i alla fall till ägare som har en modern beslutsprocess där man utgår ifrån klubbens bästa, inte att en dömd pedofil utan någon som helst verklighetsförankring inom fotbollen ska behöva gräla med tränaren och övertyga denne att lira 4-3-3 (mot Napoli borta), samtidigt som att berlusconi inte ska behöva sparka en tränare (ex leonardo) bara för att denne kräver ordentliga nyförvärv framåt såväl bakåt med störst fokus bakåt, då det var där vi läckte som mest under Leonardo.

Ancelotti är Berlus kelgrisar, likaså Allegri, det är därför dessa fortfarande tränar Milan. Det är inte så att Allegri likt Conte kan tvinga ledningen att t.ex. hämta in Honda i Juli för att göra denne välförberedd inför CL-kvalet och säsongen istället för att den kuksugande Galliani ska komma med sin bomb den sista dagen och sista sekunden av transferfönstret, allt för att göra det spännande för skinnbulan, som troligen har sina bomber som en fetisch.
__________________
Senast redigerad av J-Ce 2013-07-22 kl. 22:53.
Citera
2013-07-22, 22:47
  #8
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Apostrophe
J-Ce, Milan hade ju självklart velat behålla Zlatan & Silva om känt att de hade haft råd. Jag tycker det hela känns helt logiskt och ansvarsfullt med tanke på att de behövde spara pengar.

Eller menar du att Milan skulle ha råd att ha kvar alla spelare och samtidigt värva spelare som Balotelli?
En sänkning av Mexes, Flaminis och Robinhos höga löner hade finansierat Silvas och Zlatans lön.
En renovering för att finansiera våra bästa spelares överlevnad i klubben var nödvändig, något som Galliani med sin feta röv är för trött för att agera.

Samt det jag säger, långsiktigheten finns inte i vår ledning för att tänka så kort som jag gjorde nyss.
__________________
Senast redigerad av J-Ce 2013-07-22 kl. 22:53.
Citera
2013-07-22, 23:03
  #9
Avstängd
Just därför också Ibra och Cassano lämnade. För att de inte kände sig i något jävla "projekt" från ledningens sida. Cassano gick själv ut och förklarade Galliani som den största skitsnackaren någonsin.

Varför Silva lämnade? Snubben som ville bli Maldini fick sitt CV horad till slut, samtidigt som hans dröm om CL och framgång i karriären ser mer ljusare ut i PSG än hos Milan.
Citera
2013-10-17, 23:56
  #10
Medlem
Yokings avatar
Det var så att Galliani ville få bort Zlatan pga han påstår att han snackade för mycket fakta om lagets ekonomic☺
Citera
2013-10-18, 23:23
  #11
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Yoking
Det var så att Galliani ville få bort Zlatan pga han påstår att han snackade för mycket fakta om lagets ekonomic☺
Zlatan snackade skit om Milans ekonomi med all rätt. Om vi ens har någon ekonomi som Zlatan sa. Zlatan blev inte lovad det projekt som han förväntade sig att få. Så jag tror snarare att han självmant gick till PSG. Det är ju därför han pratar så gott om PSG då de kör all-in med ett projekt. Till skillnad från Milan som istället tar skräp från andra lag.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback