Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 2
  • 3
2013-06-04, 15:11
  #25
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sir Dwain
Det är klart Femen inte tilltalar alla, men personligen föredrar jag deras budskap då det här verkar vara en religiös organisation (eller åtminstone inte ser religion som något dåligt). Det är vulgärt och provocerande men ibland har sådant sin plats.

Ordvalen känns igen från den religösa högern, skulle anta att det är där dom hör hemma. Har dock aldrig hört talas om dem. Visst kan jag tycka synd om dom, men det är deras val. Det finns ju dom som gillar att bli dominerade.
Citera
2013-07-20, 14:30
  #26
Medlem
Juno-Sixs avatar
Les Antigones - fransk kvinnlig traditionalistisk organisation

Denna kvinnliga sammanslutning, som tagit Oidepus dotters namn till sitt eget, verkar ha formats i reaktion mot Femens ständiga härjningar.
De är ansvariga för att ha infiltrerat Femen och avslöjat hur Femen finansieras (ffa. av amerikanen Jeb Sunden som äger ukrainsk media) samt hur de har "auditions" där de vackrastr flickorna väljs ut för att föra deras nakenfeminism på gatorna medan de fula inte fått vara med. Les Antigones har alltså exponerat Femens smutsiga och hycklande buk.

Se Les Antigones video på youtube http://www.youtube.com/watch?v=4DpzF...e_gdata_player

Vidare har jag läst att en del av medlemmatna har kopplingar till identitära och traditionalistiska grupper.

Personligen tycker jag att den kvinnosyn Les Antigones presenterar i sin video är sunda och goda. Vad anser ni om Les Antigones? Vet någon mer om denna grupp? Är det en god kraft i Europa för att skapa en god och sund kvinnosyn igen?
Citera
2013-07-20, 16:27
  #27
Medlem
tsews avatar
Antigones är fantastiska; inte minst är de an avspegling av vad de europeiska kvinnorna skulle ha varit utan den amerikanska skräpkulturen och ett par generationer av hjärntvätt. Stolta, modiga och på intet sätt hunsade, men däremot med stor integritet och sublimitet, utan något som helst intresse av att fläka ut sig.
Citera
2013-07-21, 10:16
  #28
Medlem
Juno-Sixs avatar
Visst förmedlas en känsla av kvinnlig integritet och den styrka som står att finna i en sund övertygelse.

Det märks så tydligt i kroppsspråk och tal att det är handlar om något större och djupare än de vanliga slentrianmässiga feministslagord, hat och floskler som brukar hagla från även de mest ointresserade kvinnor, som bekänner sig till den feministiska tron mest för att det "är ju så rätt just nu".

Jag ser med spänning och förhoppning på Les Antigones utveckling och jag kommer vara den första att jubla när en svensk liknande organisation ser dagens ljus. Gud vet att vi behöver dels en sund och god kvinnlig röst för att bjuda motvikt i den depraverade samhällsdebatten och dels att erbjuda unga kvinnor nya förebilder. Och vad är bättre än bildade, värdiga och kloka kvinnor som slåss för rätten att vara kvinna snarare än en avkönad konsument?
Citera
2013-07-22, 23:56
  #29
Moderator
HusvagnSvenssons avatar
Trådar sammanfogade. //Mod
Citera
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback