Citat:
Ursprungligen postat av
henrik21
Att kalla lönerna helt okej utan att sakna inblicken i verksamheten är ett skämt. 24tkr som SSK, industriarbetare och övriga tjänar långt mer och har betydligt bättre förmåner avseende OB (Skift etc). Sen vem/vilka som har det största ansvaret är ju inte heller svårt att ana sig fram till.
Tyvärr så har ju de politiskt styrda organisationerna en enorm OH-kostnad för politiken, men att rensa ut där är ju inte görligt. Vill man få in personal/vikarier så måste man ju vara beredd att betala, något offentlig sektor inte är och då får man dessa problem.
Ja, genom att underbetala, löneförtrycka, de viktiga personer som i själva verket bär verksamheten så luras skattebetalarna på den vård som de redan har betalt för.
Det är paradoxalt idiotiskt, kanske en spegling av idiothierarkiska förhållanden inom vården av medeltida karaktär, kanske mest en spegling av att politiker, "som vanligt", saknar kontakt med verkligheten.
Men en sak är säker: du och jag löper extra stor risk av dö sommartid, skulle vi råka ut för någonting som kräver vård.
Vi bör kräva bättre!