Citat:
Ursprungligen postat av
kentuckyfry
Jag antar bara att batteriet är ok eftersom jag inte märkt några problem med det och alla lampor tänds fint och snyggt som de ska när jag vrider om nyckeln. Har inga skäl att anta att det är batteriet då tycker jag man brukar märka det.
Citat:
Ursprungligen postat av
SirKnasen
Har nog bytt 2 batterier efter exakt samma symtom. Instrumenten tänds upp och sen när man vrider på nyckeln så klickar det bara till eller startmotorn bara orkar runt ett halvt varv. En cell i ett batteri kan tvärdö plötsligt. Testa vad som händer med starthjälp så har du ju uteslutit batteriet.
Är inne på samma spår som SirKnasen. Att lampor lyser är absolut inget som du kan avgöra batteriets skick utifrån, förutom om dom inte lyser alls då. Testa att stoppa i ett annat batteri eller koppla ihop med någon annan bil. Se även till så att polerna är ren och alla kontakter sitter fast ordentligt.