Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-02-18, 14:50
  #361
Medlem
theodor.busses avatar
Intressant artikel i SvD idag, skriven av Bitte Assarmo: "
Ingen lösning låta kåkstäder växa fram
"

Slutklämmen
Citat:
I väntan på att Rumänien får ordning på sin resursfördelning och rasismen mot romerna skulle politikerna kunna inrätta flyttbara bekväma och sanitetsförsedda arbetsbaracker i kommuner och stadsdelar som inte redan nu är lika tyngda av sociala problem, företrädesvis i Stockholmsområden som Äppelviken och Södermalm och kranskommuner som Danderyd och Täby.
2014-02-18, 15:46
  #362
Medlem
gardasjon96s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av theodor.busse
Intressant artikel i SvD idag, skriven av Bitte Assarmo: "
Ingen lösning låta kåkstäder växa fram
"

Slutklämmen

Såg just den här artikeln och Bitte Assarmo argumenterar på ett verserat sätt det som många här på Flashback brukar framföra: Sätt dem hemma hos Jan Helin och Thomas Mattson så får vi se hur det går med snyftreportagen!
2014-02-18, 15:55
  #363
Medlem
Stod idag i Lokaltidningen Mitt i Huddinge om romlägret. Bild kommer upp senare,
pga att jag är på mobiltelefonen just nu.
2014-02-18, 17:38
  #364
Medlem
TransitGlorias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gardasjon96
Såg just den här artikeln och Bitte Assarmo argumenterar på ett verserat sätt det som många här på Flashback brukar framföra: Sätt dem hemma hos Jan Helin och Thomas Mattson så får vi se hur det går med snyftreportagen!

Det intressanta är att just det flashbackmantrat verkar börjat sprida sig även bland djupt indoktrinerade människor. Har på senare tid hört flera (i mitt tycke) politiskt korrekta och solidariska människor säga dylika saker. Särskilt vurmande politikers och journalisters geografiska val tycks reta gallfeber på folk, och kardinalsynden att inte leva som man lär.

Tänk om det inte längre är nazistiskt att kritisera våra makthavare?
2014-02-18, 20:25
  #365
Avstängd
Bejruts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bodies
Att bussa hem Romerna kanske känns bättre nu i valtider men vi blir inte av med problemet sänd en miljard till Rumänien så får Ni som älskar detta folkslag vad som händer?

Romerna får inte en krona av Pengarna Rumänerna vill helt enkelt inte ha dom inom sina gränser fråga Er varför?

Att Svenska regeringen inte tar i med hårdhanskar vad det gäller Tiggande Zigenare och deras Tältläger är bara rent för J-vligt.

Nu i Valtider vill alla partier locka alla väljare allt från Vänster (låt mig leva på nudlar för de fatigas skull) till Höger stoppa Rumäner vid gränsen.

Båda lägren är sjuka ytterligheter.

Jag har inga problem med att tiggare stör ORDNIGEN på samma sätt som en alkis som sover på en gatbänk.
Vips så är problemet borta !
2014-02-18, 20:41
  #366
Avstängd
Bejruts avatar
Att denna fråga skapar debatt bland Svenska skattebetalare är inte så konstigt, vi sänker miljarder till folk som bor i krigsområden ska vi sen behöva se tiggare från ett EU land på våra gator?

Dom är varken flyktingar eller turiser. En regering med en ryggrad skulle välja att tiggeri i en organiserad omfattning är lika illa som det gick omkring A- Lagare som bad om pengar till sprit.

A- Lagare som ber om pengar till sprit utanför bolaget är ett ORDNINGS problem
2014-02-19, 04:29
  #367
Medlem
RolleWests avatar
Detta är värt sin egen tråd ,

Nu har MP tappat förståndet helt !
Nu ska dårarna ge massiva pengar till EU tiggarna/tjuvarna/rånarna m.m

http://www.aftonbladet.se/nyheter/va...cle18392007.ab

Skitsamma i sjukvård , skola , hemtjänst brist på militär & snut m.m
Fattar inte att man kan tänka så idiotiskt eller ska det ge röster ?
2014-02-19, 08:31
  #368
Medlem
Tycker att man kan se deras tiggeri som arbete (egen firma) och därmed kräva F-skattesedel och att dom betalar in skatt och sociala avgifter.
2014-02-19, 09:20
  #369
Medlem
Wooloomooloons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DivJunk
Tycker att man kan se deras tiggeri som arbete (egen firma) och därmed kräva F-skattesedel och att dom betalar in skatt och sociala avgifter.

Det är ju att acceptera tiggeriet. Tiggeri får inte bli en industri i vårt land. Rumäner som driver omkring utan fast adress eller inkomst borde inte få vistas här.

Vår allemansrätt är till för rekreation inte bosättning. Man mår illa av nedskräpningen.
Dessa sk boenden är som på 1700-talet i Sverige, stora områden av stinkande latrin och skräp.

Rumänien måste själva hjälpa sitt folk till skola, utbildning och ett bättre liv. Vi lämnar ju stora EU bidrag till just detta. EU måste ställa krav på Rumänien eller utesluta dem.
2014-02-19, 09:29
  #370
Medlem
P4n0pl147h305s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Martinkort
Stod idag i Lokaltidningen Mitt i Huddinge om romlägret. Bild kommer upp senare,
pga att jag är på mobiltelefonen just nu.

Är det den här artikeln?
De bor i ett skjul utan golv
http://epaper.mitti.se/epaper_mihu/today/5__B.jpg
2014-02-19, 10:35
  #371
Medlem
Wooloomooloons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RolleWest
Vägrar tro att svenskar någonsin varit så äckligt skitiga ,
ni vi bodde i skogen i grupp sket vi alla säkert i ett å samma hål.

Förbjud tiggeri punkt slut! Samt tillstånd för gatu-musikanter.

Bra idé.
Om man ger till tiggare uppmuntrar det till mer tiggeri, sedan kommer tiggarnas barn etc som riskornet på shackbrädet.....
Det kan låta hårt, hemländerna måste dock ta tag i problemet med sina fattiga.
2014-02-19, 11:09
  #372
Medlem
Wooloomooloons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NSO
Därför att i den multnande och åderförkalkade välfärdsstaten Sverige handlar olika NGO-initiativ ofta om att slå sig in på de offentliga listorna över bidragsberättigade föreningar eller ännu bättre- att göra just sin nisch till ett offentligt åtagande så att din förening kan transformeras till en semi-officiell instans i det korporativa Sverige. Högsta vinsten är att på sikt omvandlas till en regelrätt myndighet.

Nu gäller det för dessa organisationer att samlas på Sergels Torg för att kräva att dessa EU-romer som kommit hit utan att ha några realistiska planer runt sin försörjning och sin vistelse här ska bli ett åtagande för svenska skattebetalare. Inte ska dessa idealister behöva ta ansvar för mer än flytten till Huddinge. Nu måste det offentliga och skattepengar skjutas till. Alltihop är mycket solidariskt. Eller inte.

Problemet ligger ju hos landet Rumänien, de måste ta tag i de fattigas situation. Att vi här i Sverige ska låta ett ökande antal tiggare komma hit och bygga bo på annans mark, skräpa ner, tigga etc löser ju inte grundproblemet. Det kan bli hundratusentals, kanske miljoner tiggare i förlängningen, från olika länder. Förstår inte folk det!
I New Delhi finns det 16 miljoner invånare, varav 8 miljoner är tiggare. Indier ger själva inte till tiggare och uppmanar turister att inte ge, då de vill lösa problemet med tiggeriet, vilket de också sakta men säkert gör. Vad vi skall göra är att sätta press på Rumänien. Att ge en rumänsk tiggare litet pengar är ju som konstgjord andning.

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback