Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-02-16, 17:16
  #229
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av RobertoSaviano
Haha, Linje17, vilka JÄVLA IDIOTER de verkar vara. Självklart är de flesta av dem bosatta längs gröna linjen och erbjuder sin "solidaritet" och "hjälpsamma hand" till att flytta de här vidriga människorna till pendeltågslinjen istället.

Haha, jag hade blivit fullständigt tokig om jag bodde i Huddinge och det här skedde. Huddinge, tullinge, Tumba har fått ännu sämre rykte nu! Grattis!
Citat:
Nätverket Linje 17 är ett nätverk för alla som vill förändra världen, med start längs södra delen av T-banans Linje 17, från Skärmarbrink och ut till Skarpnäck.
http://forsjutton.se/
http://avpixlat.info/2013/12/25/radi...akom-linje-17/
http://sv.wikipedia.org/wiki/Gr%C3%B..._tunnelbana%29
Jag slog upp namnen på deras talesmän och 2 bor efter 17, en bor i Haninge/Handen.
Dom är alltså rasister som jagar/hjälper ut romerna från sitt område, annars är det nazister och kanske SD som jagas.
Citat:
Ursprungligen postat av Bartolo
Inte så förvånande att de bara flyttade på sig lite. Det är så de har gjort i århundranden, trots allt kallas de för det resande folket.

Jag tror att vi svenskar får acceptera att det byggs upp kåkstäder av vedervärdig kvalitet, det går knappast att bygga fina bostäder till dem då de bara är här ett par månader i sänder för att bedriva sina verksamheter.. tiggeriet..

Det är en affärsverksamhet och kanske om ett par år och vi är mycket givmilda till dem, ger dem mycket pengar i sina muggar att de kommer satsa en del pengar på att bo bättre. Kanske t o m har råd att bo på hotell precis som andra turister.

Tyvärr, jag ser ingen lösning på det här. Tiggarna kommer att fortsätta resa hit och i ett allt större antal sålänge som deras affärsverksamhet lönar sig.
Men vet någon hur de bodde hemma om de är så fattiga, kanske likadant eller sämre?

Citat:
Ursprungligen postat av SIA
Jag tycker det är extremt fint gjort att de hjälpte de vräkningshotade rumänerna o romerna att flytta. De är EU-medborgare och har samma rätt som du och jag.

Vad som är skamligt är hur rumänien (om det nu är därifrån alla de kommer) behandlar sina medborgare.. att man har det så jävla illa i sitt hemland att man heldre sitter o fryser i ett risigt o regnigt stockholm.. fy fan.
Har vi rätt att bygga kåkstäder var vi vill?
Utomlands finns inte allemansrätten.
Vädret här är ganska milt och kan vara kallare där.
Citat:
Ursprungligen postat av RedGreenMan
Kan ju mycket väl vara vänsterextrema, allt från revfront o afa till V-anhängare också
Det är RP
Citat:
Ursprungligen postat av penka
Det är villaområde med knappt inga invandrare förutom ziggisaar nu
Kan inte kännas bra för de boende. Bra att polishuset och häktet ligger ett stenkast därifrån.

Undra hur dom hitta dit .
Nej det är ett industriområde som vi kan se på kartor och bilder, som ligger nära Högdalen, men närmast ligger Visätra och Flemingsberg där det mest bor invandrare. I andra änden på Tellusvägen börjar stora villaområden så villaägarna får ha kollen.

Men konstigt nog verkar polisen vara maktlösa att det byggs illegalt utanför polishuset?

Citat:
Ursprungligen postat av samfisher
Hej!

Det har ju uppenbarligen flyttat en hel del från Högdalen till Huddinge. Tydligen ska Kronofogden avhysa de sista i morgon.

Vet någon om dessa kommer att flyttas till Huddinge eller vad kommer att hända?

Med risk för OffTo: Är det någon som har sett någon grupp som utlyst demonstration i anslutning till avhysningen, förhindrande av kronofogdens arbete i morgon vid Högdalen?

Det är egentligen Sthlms problem men allt dom erbjuder är en hemresa, som kan gå i diket och de kallas
Citat:
EU-migranterna
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article18374791.ab
2014-02-16, 17:17
  #230
Medlem
burberrys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av selfredrum
Vem betalar deras natt på hotell? Om det hade varit tyska turister som bosatt sig på samma plats i Högdalen och vägrat att åka hem, tror ni att dom också hade fått skjuts hem och blivit curlade hela vägen hem igen där minsta motgång på vägen ska ordnas upp av det svenska samhället och dess skattebetalare? Man säger att alla människor är lika mycket värda och ska behandlas lika, men det gör man inte utan man behandlar dessa människor som dumma mindre vetande lallare som man måste se efter som ett gäng barn, som man gärna vill bli av med. För det är så enkelt att de ÄR dumma mindre vetande lallare som vi inte vill bli av med, varför låtsats som annat?

Skattebetalarna indirekt Alvesta kommun som betalar hotellövernattningen/övernattningarna.
2014-02-16, 17:21
  #231
Medlem
Mullrets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av burberry
Skattebetalarna indirekt Alvesta kommun som betalar hotellövernattningen/övernattningarna.
Varför kör de inom Alvesta ? E4 går inte det hållet precis :-(
2014-02-16, 17:24
  #232
Medlem
burberrys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mullret
Varför kör de inom Alvesta ? E4 går inte det hållet precis :-(

Det enda logiska är om de skulle ta färjeförbindelsen Karlskrona-Gdynia.
2014-02-16, 18:25
  #233
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av burberry
Skattebetalarna indirekt Alvesta kommun som betalar hotellövernattningen/övernattningarna.

Undrar vad hela kalaset går på? Inte under 100 000 kr i alla fall. De kunde gott fått stå och stampa en stund i väntan på att kunna fortsätta gratis-resan där fika och varm choklad serverat av ett alldeles eget gäng dagispersonal och uppassare som jag antar var med på resan ingår. Inte för att jag vill plåga någon men shit happens - hotellövernattning är ju bara löjligt. Tror dessa personer hade överlevt i en stund ute då det inte är särskilt kallt och de 10 000-tals kr som lagts på hotell hade kunnat ge tak över huvudet till våra egna hemlösa för lång tid framöver, hela denna kostnad är ju TOTALT bortkastad (vilket är det som upprör mig med detta!) då dessa personer (samt alla andra det lockar hit) kommer att vara här inom kort igen. Hotell för så många kan inte ha blivit billigt i alla fall. Att arrangera gratis hemresor blir kontraproduktivt då det bara lockar hit fler människor vilket gör att problemet växer istället för att lösas. Men sanna mina ord, detta är bara början, dessa människor och kåkstäder i Sverige är bara en del i utvecklingen i Sveriges evigt nedåtgående spiral och inget som kommer att försvinna så länge man inte hanterar problemen med helt vanlig logik.
2014-02-16, 18:31
  #234
Medlem
Dagsfärska bilder från Tellusvägen 1-3, Huddinge.

http://postimg.org/image/mwhsu88al/
http://postimg.org/image/45ijhi5fp/
http://postimg.org/image/jdfkm6brn/
2014-02-16, 18:41
  #235
Medlem
Hithertos avatar
Såg just ett jättefint reportage direkt från Tellusvägen i Huddinge. Där intervjuades goda, fina människor som var där och hjälpte till med kläder och filtar till dessa stackars arma människor som ingenstans har att ta vägen. Självklart ska vi ta hand om dessa människor i Sverige och få dessa att acklimatisera sig i vårt öppna samhälle. Sen fanns där också andra människor som endast var där och kollade läget.
2014-02-16, 18:46
  #236
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 59N18E
Dagsfärska bilder från Tellusvägen 1-3, Huddinge.

http://postimg.org/image/mwhsu88al/
http://postimg.org/image/45ijhi5fp/
http://postimg.org/image/jdfkm6brn/

Bra jobbat. Kommer förmodligen bli större än det förra lägret skulle jag tippa på.

Detta är något vi får vänja oss vid. Sverige kommer bli ett litet fattigt och utskrattat Balkan-land inom 20-30 år. När ekonomin och alla skyddsnät brakat ihop så kommer zigernare, somalier och annat pack bygga än större kåkstäder samt stryka runt och stjäla och ställa till med elände dygnet runt.

Att tro att gratis bussresor hem ska lösa problemet är ju ren idioti.

Tror jag ska svänga förbi och kolla läget inom kort. Att folk är hjälpsamma och snälla borde man väl egentligen inte ha något emot, men det stör mig i vilket fall hur fruktansvärt naiva dessa människor är samt att det förmodligen bara är ett sätt att visa vilket fantastisk människa man är, blir säkert fina Instagram-bilder och något att skriva om på Twitter.
2014-02-16, 18:46
  #237
Medlem
dayweeds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hitherto
Såg just ett jättefint reportage direkt från Tellusvägen i Huddinge. Där intervjuades goda, fina människor som var där och hjälpte till med kläder och filtar till dessa stackars arma människor som ingenstans har att ta vägen. Självklart ska vi ta hand om dessa människor i Sverige och få dessa att acklimatisera sig i vårt öppna samhälle. Sen fanns där också andra människor som endast var där och kollade läget.
Länk?
2014-02-16, 19:02
  #238
Medlem
burberrys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 59N18E
Dagsfärska bilder från Tellusvägen 1-3, Huddinge.

http://postimg.org/image/jdfkm6brn/

Är inte detta södra stambanan? Ziggisar + järnväg + koppar = stöld = generalkaos = inställda tåg och förseningar.
__________________
Senast redigerad av burberry 2014-02-16 kl. 19:06.
2014-02-16, 19:16
  #239
Medlem
LuluBrooksies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bartolo

Jag tror att vi svenskar får acceptera att det byggs upp kåkstäder av vedervärdig kvalitet, det går knappast att bygga fina bostäder till dem då de bara är här ett par månader i sänder för att bedriva sina verksamheter.. tiggeriet..

Är du galen? Jag vill inte få det som Indien här i vårt Sverige. Då folket har kämpat alldeles för länge för att få upp standarden.
Jag vill inte SE folk som lever på soptippar, skrotupplag och som bajsar ner och skräpar ner och knäcker varenda byggbar kvist från skogen.
Jag kräks.

Det är en sak om det existerar i skitländer där man har fyra fem olika "klasser" i samhället och där skatten är en whooping 10%. Men här i Sverige är det kring 30% och så ska det vara.
Vår skatt har byggt upp vårt land. Och jag vet inte vad det är som gör att det funkar så bra i Stockholm, men både Stockholm och Göteborg är tillväxtmotorer som får Sverige att snurra. Av någon anledning har de hållit lågkonjan på behörigt avstånd under flera år nu.

Jag vill inte ha det här!
Rumänien, Bulgarien etc - ta ANSVAR för era medborgare.

De vistas här illegalt, (allt efter 3 månader) och allt de gör här, gör de illegalt. Tiggeri är på väg att bli illegalt, att tälta i skogen utan tillstånd från markägaren är illegalt, att snatta är illegalt, att bajsa i skogen är illegalt, att stjäla mat och kläder är illegalt....

Citat:
Ursprungligen postat av burberry
Är inte detta södra stambanan? Ziggisar + järnväg + koppar = stöld = generalkaos = inställda tåg och förseningar.
Generalkaoz. Vi ska klippa spårens tounga leddninga.

För övrigt. Varför är det så många inlägg som saknas i den här tråden?
__________________
Senast redigerad av LuluBrooksie 2014-02-16 kl. 19:35.
2014-02-16, 20:02
  #240
Medlem
RolleWests avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 59N18E
Dagsfärska bilder från Tellusvägen 1-3, Huddinge.

http://postimg.org/image/mwhsu88al/
http://postimg.org/image/45ijhi5fp/
http://postimg.org/image/jdfkm6brn/

Bra bilder !
Ska bli kul att se marken runtomkring inom 1 vecka
På sista fotot där bakom tallarna finns det villor, hur kul kommer det att bli för dem?!

Jag blir så förbannad på dessa linje17 dårar ,som organiserade flytten.
Vilka jävla svin att begå en sån akt ! Dom kunde väl tagit flytten till kärrtorp istället .
Bor inte i Huddinge själv men tycker att linje17 ska få betala ,,dyrt !

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback