Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-08-30, 18:25
  #1693
Medlem
senapslamms avatar
Ett mindre läger på Gärdet bakom försvarshögkvarteret. Jag lånade ut mina tältpinnar till dom i söndags, har inte fått pinnarna tillbaks än
2014-08-30, 19:42
  #1694
Medlem
Stockholm stad har initierat en massiv insats mot EU-migranterna som bor i läger i Stockholm. Vi har nu hört om hela 7 läger som fått besked om att de ska avhysas måndag 1 september 2014 klockan 09:00. Eventuellt finns det ytterligare läger som vi inte fått kännedom om. Staden kommer inte att erbjuda någon alternativ övernattningsmöjlighet för de som vräks. Däremot kommer det erbjudas hemresor. Det rör sig om flera hundra utsatta och förtvivlade människor.


Nu verkar det som myndigheterna mobiliserar för att bli av med tattarplågan i huvudstaden. Stor panik hos Silverladyn och anhang att deras husdjur ska förvisas.

Är detta en städningsaktion för att få bort skräpet från gatorna inför valet?
Kommer kringliggande kommuner att få besök av hundratals utsatta romer för inte åker de väl hem igen, betald resa till trots?

Ha ögon och öron öppna på Måndag nu alla Stockholmre. Rapportera gärna i tråden om hur det utvecklar sig med den inplanerade zigenarrensningen.
2014-08-30, 20:03
  #1695
Medlem
BAB7s avatar
När jag läste denna nyhet fick jag tanken att det kanske kunde handla om Romer, vad tror ni?
Har ni sett något liknande här i Sverige?


http://www.welt.de/regionales/berlin...tem-Wagen.html


""från artikeln""
"Sociala myndigheter har omhändertagit tre små barn sedan vittnen larmat polis om barnskrik från en parkerad bil i Berlin, när polisen kom till platsen fann man 3 barn i bilen tillsammans med en kvinna som ska vara modern, hela bilen var fylld med skräp, kläder och liknande.
Enligt polisen finns misstanke om att familjen har bott i bilen under en längre tid.
Fadern som senare anträffades var efterlyst, dock inte modern.
Barnen är omhändertagna av sociala myndigheter"
2014-08-31, 07:36
  #1696
Medlem
LaScalas avatar
Och nu brinner lägret vid Högdalen...

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article19453133.ab

En större brand bröt i natt ut i ett tältläger vid Högdalstoppen.
Kraftig rökutveckling syntes från platsen.
Två personer har skadats.
2014-08-31, 07:42
  #1697
Medlem
Studsbolls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LaScala
Och nu brinner lägret vid Högdalen...

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article19453133.ab

En större brand bröt i natt ut i ett tältläger vid Högdalstoppen.
Kraftig rökutveckling syntes från platsen.
Två personer har skadats.

Med tanke på att polisen var väldigt snabba med att gå ut med att inget brott misstänks kan man utgå från att det var ziggisarnas vanliga eldande som gick lite snett.
2014-08-31, 16:09
  #1698
Medlem
Foyles avatar
Hoppas patrasket på Cyklopen nu ställer upp och städar, det ser förjävligt ut på plats
2014-08-31, 17:10
  #1699
Medlem
rojass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LaScala
Och nu brinner lägret vid Högdalen...

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article19453133.ab

En större brand bröt i natt ut i ett tältläger vid Högdalstoppen.
Kraftig rökutveckling syntes från platsen.
Två personer har skadats.
Precis som förutspått alltså;
(FB) Romska läger i Sverige

Det var bara en tidsfråga innan de vårdslösa ziggisarna och deras eldande skulle leda till att en större brand bröt ut,notan för utryckningen,släckandet samt skadorna kommer givetvis inte att betalas utav Silver och hennes gelikar utan den hamnar hos skattebetalarna.

De goda nyheterna är iaf att branden ska ha orsakat ganska så omfattande skador på lägret,samt att två ziggisar ska ha skadats allvarligt,karma in action med andra ord.

Saxat från Silvers facebook;
https://sv-se.facebook.com/hogdalenmisar




Notera hur hon av någon märklig anledning beskyller kommunen för branden,då hon menar att den aldrig skulle skett om kommunen upplåtit mark åt zigenarn.
Vad zigenarnas vårdslöshet har något med kommunens ovlija att upplåta mark åt dem framgår inte.

Dessutom så råkar hon avslöja sig (och zigenarnas påstådda fattigdom) då hon visar en bunt 500ingar som förstörts av branden;
https://www.facebook.com/hogdalenmis...type=1&theater
__________________
Senast redigerad av rojas 2014-08-31 kl. 17:18.
2014-08-31, 17:37
  #1700
Medlem
NavierStokess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rojas
...
Notera hur hon av någon märklig anledning beskyller kommunen för branden,då hon menar att den aldrig skulle skett om kommunen upplåtit mark åt zigenarn.
Vad zigenarnas vårdslöshet har något med kommunens ovlija att upplåta mark åt dem framgår inte.
...
Jo, någon form av logiskt felslut är det. Mark är mark, oavsett om den är privatägd eller kommunal så lär det inte spela någon roll om man slarvar med brandsäkerheten. Snarare skulle man kunna hävda att om kommunen inte tillåtit lägret överhuvudtaget så hade ingen blivit skadad.

Tror nästan ingen var sugen att låna ut vare sig tält eller husvagn till tiggarna innan detta inträffade, och ännu mindre nu. Pest eller kolera, förstörd/nedskitad eller uppbränd. Oavsett vilket så lär grejerna inte gå att använda igen. Tveksamt om det skulle täckas av någon försäkring.
2014-08-31, 21:10
  #1701
Medlem
Det är nog så att de tog de insamlade medlen för att transportera den döde fadern till Rumänien som var så jävla viktigt.

Sen försökte sonen att kremera kroppen själv ute i lägret och byxa pengarna till klanen och därav orsakade olyckan.

De borde åtalas för grov oaktsamhet när de vaknat ur koman på hospitalet.
2014-08-31, 21:47
  #1702
Medlem
falsk_mekanikers avatar
Verkligen pinsamt hur Anna och hennes "goda" vänner försöker vinkla det hela till en nazist-attack. Jag har besökt dessa läger många ggr och bara väntat på att detta skulle ske, dessa läger kryllar av primitiva eldstäder som används för matlagningssyfte/värme. Är endast förvånad över att det inte skedde tidigare i sommar då det var ännu torrare och varmare. Tyvärr har jag fullt upp denna vecka men hoppas att någon kan pallra sig till lägret och fota/dokumentera skadorna och omfattningen.




Anna silver skriver på sin Facebook sida följande:
"Imorgon sker den största avhysningen sedan den i januari då ca 150 personer fick lämna sina tillfälliga hem för att mitt i vintern sättas på gatan. Sju läger och ca 200 människor blir imorgon av med sina ägodelar och taken över sina huvud. Är det så att polisen väljer att inte starta en förundersökning för att utreda banden för att de då inte kan avhysa de andra från lägret? Eller sparar man bara krafterna tills imorgon? Jag vet inte. Det enda jag vet är polisen agerar ruttet, och det gör mig riktigt jävla ARG."

Undra vilka läger som hon syftar på och undra ifall det finns några kopplingar till valet om 2 veckor. Helt klart många bollar i luften just nu
2014-08-31, 23:32
  #1703
Medlem
Bbobis avatar
Rådmansgatan måste nog nästan räknas som ett romsk läger.

En tunnelbanestarion där jag var ofta som liten i yngre tonår. Låg nio stycken runt.utgången/"poolen". Fyra tvärs över gatan och fler i närheten.

Blir riktigt jävla.förbannad på hur man tar sig rätten att förstöra våren fina stadsbild.
2014-09-01, 00:04
  #1704
Medlem
rojass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Studsboll
Med tanke på att polisen var väldigt snabba med att gå ut med att inget brott misstänks kan man utgå från att det var ziggisarnas vanliga eldande som gick lite snett.
Enligt polisen så misstänker man att det ändå rör sig om brott,då incidenten rubriceras som "allmänfarlig vårdslöshet";
http://polisen.se/Stockholms_lan/Akt...and-Stockholm/

http://sv.wikipedia.org/wiki/Allm%C3...rdsl%C3%B6shet


Det rör sig alltså inte om några hemska "nazister" som varit där och tuttat på,utan om klantiga zigenare.

Gratis Silver,förhoppningsvis så slutar det hela med att dina älsklingar får skaka galler.

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback