Citat:
Ursprungligen postat av Neonight
Okej, så ligger man i sängen, sjuk och hemma från jobbet, och tittar på Våra Värsta år på tv. Allt är frid och fröjd, tills alldeles nyss.
...och sen läser man:
"Hallå..det där är våran pizza"
Man blir lite mörkrädd när man upptäcker sånt här. Att folk som har som uppgift att vara korrekta i det svenska språket misslyckas så. Det är en sak att jag stavar fel osv, men att folk som jobbar med det göra fel...det är svårt att förstå.
Är det bara jag som blir lite irriterad över detta "ord": VÅRAN
..jag menar...säg det för dig själv ett par gånger...det låter så sjukt att säga (trots att det är korrekt talspråk) och att skriva...min hjärna blir helt skev av detta "ord".
Och när man påpekar detta för personer så kommer ofta svar som "Va larvig du är" och "tönt" osv. Eller så tittar dem på en som om man kom från en annan planet. Jag blir lite trött att bli kallad idiot bara för att talar och skriver korrekt.
Känner du igen dig i detta?
Att blir idiotförklarad för att vara språkligt korrekt?
Jag känner med dig... Jag har fått stämpeln av språkidiot!
Jag låter inte ens mina barn få säga "barnord", det skall böjas i tid det som böjas skall!
Våran är lika irriterande som begreppet "vars vet du det?" eller att infödda svenskar inte vet skillnaden mellan "vart" och "var"... Att man skyller på dialekten och säger "detta barnet" det är ju en pleonasm (tårta på tårta så att säga).
När folk inte kan vårda det egna språket, hur kan man tvinga andra att vårda det??
För övrigt tycker jag att "guzz", "len" och liknande skitord hör inte hemma i det svenska språket!