Citat:
Ursprungligen postat av
workinman
Det är ju en stat som beordrat de att neka WL tjänsten.
Deras nationsmässiga monopolställning och samtidigt otroligt viktiga tjänst för samhället vi lever, gör både Visa och Mastercard mer statliga än privata.
Både USA-baserade Visa och USA-baserade Mastercard används som politiska vapen från USA.
Enda vapnet mot det är andra stater. Speciellt när USA låtsas lite halvt att amerikanska staten och de privata bankerna och finansinstituten inte har sina händer i hårt grepp i varandras byxor.
Island spelar med på samma regler, att det är ett privat företag de stämmer.
Privata bolag blir inte statliga för att de lyder uppmaningar från staten.
Du har dessutom fått en del om bakfoten, ägarna av VISA och Mastercard är sionister och trogna till Israel.
USA är infiltrerat av sionister till den grad att USA självt är ett militärt, politiskt och ekonomiskt verktyg som
alltid följt Israels agendor.
Wikileaks skadar sionismens inflytande indirekt och därmed gör sionister vad de kan för att motverka JA och WL. Påhittad "våldtäkt"(Läs domen) iscensatt av svenska journalistkåren, handelsblockad från Wall street, smutskastning i media och så vidare.
Att ha ihjäl en så pass känd figur som JA skulle dock inte vara till deras fördel då det skulle höja ökningen av whistleblowers och verkligen sätta igång snöbollseffekten.
Detta är mina teorier.