Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 3
  • 4
2013-07-03, 18:06
  #37
Medlem
Jeremy.Clarksons avatar
Varför bry sig om materiella ting som är helt irrelevanta. Blattar och annat löske bryr sig mycket om sådant eftersom de vet att hur mycket de än "pimpar" sitt liv är de ändå blattar och lösken som ingen vettig svensk ens skulle gå nära. Mäter man sin lycka i hur fin bil man har eller hur mycket man "blåser svennar" har man inte mycket att komma med intelligensmässigt. Än så länge har jag aldrig stött på att en invandrare har högre position eller lön än jag, kommer antagligen aldrig att hända heller. Om det mot all förmodan skulle hända och babben börjar se sig som förmer är det bara att ställa till med något för företaget och skylla på babben.
Citera
2013-07-04, 00:21
  #38
Medlem
Bullfettas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rojas
Ungefär samma sak som när jag får höra att 75% av alla Somalier som kommer hit är analfabeter.

Sedan när vi som jobbar inom socialtjänsten upptäcker att fördomarna om afrikaner stämmer, så är det inte lika roligt med negrer längre. Media visar upp unikt lättlärda exemplar i sina nyhetsinslag, men i praktiken är negrerna väldigt tröglärda.

Man orkar inte med lösket till slut. Zigenare eller Neger spelar ingen roll längre. Samma låga intelligens och språksvårigheter.
Citera
2013-07-04, 01:00
  #39
Medlem
Sverige2025s avatar
Läs texten en gång till. Bara för du känner någon invandrare som har ett vitt företag och kör runt i fin bil... Bara för du tro att företaget är vitt , så behöver inte vara det. Hur många företag som drivs av t.ex mellanöstern invandrare är stora företag? Inte många. Givetvis finns de undantag.

Många kiosker och cafér som drivs invandrare ifrån Mellanösten klara troligen inte skatterevision.. Många företag i dessa branschen klara nog inte skatterevision alls ovasätt nationalitet som äger företaget. Jag vet invandra företag som tjänar jävligt mycket pengar bla YREG ägs av invandrare, kolla på dem och se vad folk tycker om de bolaget.

Vad det gäller fina bilar, åter ingen.. Fin bil är definition är någon BMW / MB , men fin bil behöver inte vara dyrare än en Volvo V70. En BMW köpt i Tyskland eller ifrån annan marknad kan ha vara betydligt billigare än en Svensk köpt Volvo V70.

Så innan du gör påhopp , bör du förstår vad jag menar, men det kanske är för mycket begärt.

Citat:
Ursprungligen postat av brigade
Vad fan snackar du om din inavladehorunge? Känner en massa invandrare som har vita, helt lagliga företag som tjänar jävligt mycket pengar. Så tro inte för fan att alla invandrare som kör runt med fina bilar är kriminella.

Luktar avundsjuka.
Citera
2013-07-04, 01:09
  #40
Avstängd
FonnieSaltloeks avatar
Som invandringskritiker störs jag inte av framgångsrika invandrare - så länge dessa inte är kriminella, fanatiska muslimer, svenskfientliga, överspända eller allmänt osympatiska. En sån som Zlatan kan jag inte tåla då han inte har nån särskilt behaglig personlighet - en fullkomligt vidrig individ.
Citera
  • 3
  • 4

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback