Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2013-06-27, 18:16
  #13
Moderator
Citat:
Ursprungligen postat av BMWfan
Inte dyrare en någon annan bil en e320 ligger mellan 0.60-0.70 landsväg - motorväg, det skulle vara skatten i sådana fall. Men vi snackar alltså om några ynka tusenlappar dyrare i årskostnader och med tanke på komfortskillnaden i jämförelse med en 1 serie eller golf när man ska pendla såna sträckor som ts ska göra så är det inget snack om saken.
Landsvägsförbrukning är väl tämligen ointressant. 0,6-0,7 kanske man kör en 220CDi på, en 320 får man lätt lägga på 2-3 dl till, alltså i bästa fall 0,8-0,9 blandad. Årsskatt runt 6000:-, försäkring vet jag inte men det lär inte vara billigt relativt sett.
Service är rätt dyr, men fördel för kamkedja. Dyra däck osv.
Jämfört med alternativen jag visade, men även andra, är det dyrt.

En 508 HDi miljöbil för 170kkr har ett par års garanti kvar, ett par års vagnskada, den tar runt 0,5 blandat (vid normal körning, runt 0,6 med tung gasfot), ingen skatt några ca 3-4 år ytterligare. Går lika tyst och bekvämt som en E-klass, inte riktigt samma kvalitetskänsla kanske, men oerhört bra för att vara en lågprisbil.

Driftskostnaderna, de rena driftskostnaderna alltså, inklusive bränsle är ca 30000:- billigare på ett år än en E320CDi, 30000:- billigare, 2500:-/ månad, mindre. Är inte det stor skillnad säg?
Grovt uppskattat och räknat lite till MB:s fördel, så är den dubbelt så dyr att driva varje månad.

Det där med inte dyrare än andra bilar ska man nog ta med en liten nypa salt.
Citera
2013-07-01, 12:08
  #14
Medlem
Bennoss avatar
Vad sägs om en Audi TT 2.0 TFSI eller en Audi A5 TDI?
Citera
2013-07-03, 22:29
  #15
Medlem
rebbans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bennos
Vad är det som får dig av avstå från 3-serien? Högre inköpspris? Mitt enda problem men 1-serie är att dom inte är särskilt estetisk tilltalande.

Egentligen är en Audi A3 TDI 140 alt 170 också ett bra köp, men är lite trött på A3.


Dyrare service kostnader än BMW iaf i Sthlm
Citera
2013-07-05, 15:44
  #16
Medlem
scenics avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bennos
Vad är det som får dig av avstå från 3-serien? Högre inköpspris? Mitt enda problem men 1-serie är att dom inte är särskilt estetisk tilltalande.

Jag letar efter en liten bil. Har en V70 redan så den skulle få konkurrens om jag skaffade en 3-serie. Men annars så tror jag att du tänker rätt. 3-serien är snyggare (imho) och säkert billigare i inköp då det finns ett större antal ute på begmarknaden.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback