Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-06-26, 19:32
  #1
Medlem
MindreModigMans avatar
Jag åker förbi ett vägbygge två ggr varje dag, på morgonen mellan 0730-0900 sådär, på em 1630-1730 nån gång.
Bygget började för tre månader sedan o syftet är att man ska renovera en bro.

På dessa tre månader

a) har man hyvlat av max 20 cm asfalt/betong på den kanske 150 m långa bron
b) har jag sett en grävskopa igång en gång, en man med en tryckluftsnånting en gång, två män med en ritning en gång, några män (det är bara män) som hänger, fikar, kollar på något ett antal gånger.

Bygget stoppar upp trafiken i hela jävla stan o jag är övertygad om att jobbet hade kunnat gjorts på två veckor med lite hygglig projektplanering.

Förra året skulle de bygga en 200 m lång refug (oklart VARFÖR) med elbelysning (oklart varför) utanför mitt jobb. Detta jobb tog....tam ta ram...6 månader! Under tiden så blockerades 2 av 3 körbanor, ett körfält fick gå på halva trottoaren varpå det bara gick att gå på ena sidan.

Vad fan är det som pågår? Det här måste ju vara hur oekonomiskt som helst!
Och vad fan gör byggarbetarna hela dagarna!?!?
Citera
2013-06-26, 19:38
  #2
Medlem
mycket torktid o planering så de blir bra
Citera
2013-06-26, 19:41
  #3
Medlem
Kommunerna måste väl spendera bidragen så de får lika mycket till nästa års budget
Citera
2013-06-26, 19:43
  #4
Medlem
gato12s avatar
De vinner inget på att skynda sig...?

De kanske är projektanställda så de vet att de har jobb så länge bygget håller på.
Citera
2013-06-26, 19:50
  #5
Medlem
Verdess avatar
De har ofta flera projekt pågående. Så en dag kan de vara på projekt 1, och medan projekt 1 behöver torka (eller vad som helst) så åker de till projekt 2. Ibland kan de bolla runt en väldans massa projekt på det här viset. Källa: Har själv arbetat inom anläggning.
Citera
2013-06-26, 20:07
  #6
Medlem
Dom har analbögsex i alla vagnar som står runt omkring.
Citera
2013-06-26, 21:10
  #7
Medlem
Forbliranonyms avatar
Ja dom gör verkligen inte alls mycket, dom har nog haft det så sen länge tillbaka och det bara följer med. Och det värsta är att ingen är speciellt bra på någonting.
Citera
2013-06-26, 21:52
  #8
Avstängd
Byggjobbare är nog världens lataste "knegare"! Lägger fan inte fler än två strå i kors om de inte måste.

Källa: kolla styrkan i deras fack.


Gravt överbetalda är de också samt tål inte utländsk konkurrens (som nästan alla andra praktiska yrkesgrupper får utstå).

Källa: Byggnads samt googla vaxholm.
Citera
2013-06-26, 22:01
  #9
Medlem
Cineastens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kexfabriken
Kommunerna måste väl spendera bidragen så de får lika mycket till nästa års budget
Påminner mig om scenen i Falling Down där Michael Douglas karaktär kommer fram till en tunnis som vaktar ett vägbygge och frågar vad det är för fel på vägen eftersom det inte var något fel på vägen dagen innan.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback