Citat:
Om man har den uppfattningen kan man börja med ställa sig frågan hur pass rimligt det är att invånarna i mottagarlandet får finansiera migranters tillvaro under lång tid. För några av de stora invandrargrupper som dykt upp i Sverige de senaste 10-15 åren så ser det faktiskt ut så- deras vistelse finansieras i hög grad av andra än de själva- och under lång tid dessutom. Om det handlade om en rimlig mängd flyktingar som uppfyllde kraven i FN:s flyktingkonvention kunde det gå an. Men nu är det inte så. Vi är mycket, mycket generösare än så. Så generösa att det skapar betydande problem i vårt land. Dessutom har vi en anhöriginvandring som i praktiken inte ställer några krav på att den som tar hit anhöriga ska kunna försörja dem eller tillhandahålla lämpligt boende. Istället lämpas dessa förpliktelser över på skattebetalarna. Det är inte rimligt.
Den absoluta merparten av den invandring som skett till Sverige historiskt har handlat om människor som kom hit därför att de kunde arbeta eller besatt färdigheter som på något sätt ansågs vara till gangn för det här landet. Ur den aspekten är den mycket omfattande och bidragstunga asyl- och anhöriginvandringen en historisk anomali. Det är inte ekonomiskt och socialt hållbart att några av de stora invandraretniciteterna har arbetslöshetssiffror på mellan 60-80 procent och försörjs med olika former av bidrag och transfereringar.
För att överhuvudtaget överväga någon slags variant på fri invandring krävs det att man från svensk sida insisterar på självförsörjning, knyter tillgången till offentlig välfärd till medborgarskap och ställer hårda krav för att erhålla medborgarskap. Det säger sig självt att Sverige inte kan agera global socialbyrå. Invandring är inte ett verktyg för global fattigdomsbekämpning.
Sverige har redan extremt stora åtaganden när det gäller invandring. Inte ens Expressen har några problem att tillstå dettta faktum:
http://www.expressen.se/ledare/anna-...tingpolitiken/
Sedan är ekonomin inte allt. Ett land som årtionde efter årtionde bedriver en så omfattande invandring som Sverige gör och från så kulturellt avlägsna länder kommer snabbt att förlora sin kulturella och sociala identitet- och sociokulturella sammanhållning. Jag vill ju gärna bo i ett svenskt och skandinaviskt Sverige. Har du varit i Dubai? Det har jag. Jag tycker synd om invånarna där. Pengar i överflöd men den inhemska kultur de hade har drunknat i pengar, kulturell omvandling (utarmning) och en massiv arbetskraftsinvandring.
__________________
Senast redigerad av NSO 2013-06-28 kl. 18:37.
Senast redigerad av NSO 2013-06-28 kl. 18:37.