Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2013-06-22, 20:04
  #1
Medlem
Hallå där! Det är ju svårt att säga vad de häftigaste jobbet är eftersom de antagligen är ganska individuellt. Själv tycker jag att helikopterpilot är skitcoolt. Skulle verkligen vilja utbilda mig till det.

Men min fråga är vad tycker ni är de coolaste jobben? Antingen ovanliga, farliga eller bara häftiga? Så när någon frågar vad man jobbar med, vad skulle vara riktigt najs att säga?
Citera
2013-06-22, 20:05
  #2
Medlem
Joe108s avatar
- Läkare
+ Gyminstruktör

Citera
2013-06-22, 20:13
  #3
Avstängd
onkelkonkelkonkels avatar
Parkeringsvakt.
Tänk vad det skulle vara skönt att lappa parkeringsmarodörerna ordentligt.
Som 2:a Sutenör
Citera
2013-06-22, 20:40
  #4
Medlem
Presentpappers avatar
Arkeolog tycker jag är rätt häftigt måste jag säga, gräva fram gamla fornminnen och kunna se lång tid tillbaka.
Citera
2013-06-22, 20:44
  #5
Medlem
DELLAKGs avatar
Stridspilot verkar rätt ballt.

Eller bara vara proffs fotbollspelare typ vara Messi.
Citera
2013-06-22, 20:55
  #6
Medlem
Trots att jag inte är rymdintresserad så måste jag säga astronaut. Läkare och andra dussinmänniskor kan slänga sig i väggen när en astronaut svarar på vad han sysslar med om dagarna.

http://www.youtube.com/watch?v=WWpNTNjyzr8

VD för Microsoft skulle också vara ganska häftigt.
Citera
2013-06-22, 21:38
  #7
Medlem
Jag är svårt förtjust i båtar och skulle med glädje arbetat som sjökapten på något såntdär kryssningsfartyg i varmare breddgrader. Det hade varit ganska häftigt. Annars skulle diplomat smaka ganska gott. Immunitet och allt det där i kombination med en flott titel. Och då helst på någon Ambassad i ett trevligt land.

Men eftersom jag varken blivit diplomat eller sjökapten lär det aldrig bli verklighet. Det häftigaste jobbet jag har haft var att jobba som sakkunnig expert på ett stort internationellt företag direkt underställd chefen för norra Europa. Två pinnhål över honom satt företagets VD. Det var kul så länge det varade.
Citera
2013-06-22, 21:41
  #8
Medlem
Sittkissares avatar
The Stig
Astronaut
Forskare typ marinforskare
Naturfotograf
__________________
Senast redigerad av Sittkissare 2013-06-22 kl. 21:46.
Citera
2013-06-22, 21:46
  #9
Medlem
Jafan89s avatar
Gud eller Profet skulle jag säga som bästa jobben, alternativt sektledare för en större sekt.
Citera
2013-06-22, 21:53
  #10
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jafan89
Gud eller Profet skulle jag säga som bästa jobben, alternativt sektledare för en större sekt.
Om det nu finns himmel och helvete så tror jag djävulen har roligare jobb än gud. Ärligt talat, det är roligare att ställa till än att reda upp.
Citera
2013-06-22, 22:05
  #11
Medlem
anjoh66s avatar
Busschaufför!

Tänk alla olika typer av människor man möter, för att inte tala om alla idiotgrejer man får se i trafiken
Citera
2013-06-22, 23:01
  #12
Avstängd
Malevolenceincarn8s avatar
Antagligen något där som man riskerar livet.

Naturfotograf som någon skrev låter bara fånigt.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback