Citat:
Ursprungligen postat av
Mineralvatten91
Hejsan , har funderat på en sak . Om Aliens nu lyckats ta sig till oss , hur långt hemifrån är de ? Närmsta planet som kan ha liv så som på jorden ligger 4,5 Ljusår bort . Tänkt det skulle ta 4,5 med Ljusets hastighet , alltså en hastighet vi inte har. Även med det vi har nu skulle det ta flera tusen år att ta sig dit . Vill gärna höra vad ni vart med om och hört, vad kan dem tänkas ha för teknologi om dem kan ta sig hit ? Om de är flera hundra Ljusår ifrån sin hemplanet kan man ju verkligen undra hur dom kan ta sig hit :O? Det snackas mycket om man inte kan åka snabbare än Ljusets hastighet , stämmer det verkligen ?
Hörde även nånstans att de lever mycket längre än oss vad tror ni om det ? Så som vi lever är det väl inte allt för osannolikt att de skulle leva längre . Tänk och bli 1000 år , coolt det hade vart .
Om du menar Aliens med samma medvetandenivå eller högre så är "hemma" för dom i det här Solsystemet.
Dom förflyttar sig inte på det sätt vi tror. Vad vi människor valt att glömma är att vi är skapare av det här universumet. Vi skapar vår verklighet just nu, och nu och nu med våra tankar, känslor. När vår medvetandenivå höjs så kommer rumtiden inte vara något hinder för oss.
Dom förflyttar sig på samma sätt som vi en dag kommer förflytta oss genom universum, genom tankar, genom intentionen och viljan. Det kan vi inte göra så länge vi begränsas av en fysisk kropp.
Även åldrandet som vi valt att tro på är en illusion.
Kan tänka mig att det här är svårt att förstå, men det är vad mitt hjärta, mina celler, min hjärna säger när dom är i samklang med varandra.