Citat:
Ursprungligen postat av
tonicwater
VM/EM i Damfotboll/basket/handboll benämns numera i medier endast som t.ex "Fotbolls-VM" eller vad det nu kan vara, fastän det handlar om damfotboll, vilket visar sig först efter att man börjat läsa artikeln. Förr i tiden kallades ett äpple för äpple, men inte numera tydligen. Givetvis vet alla att "fotbolls VM" är herrar, och motsvarande turnering för damer kallas damfotbolls VM. Varför har man börjat försöka likställa dessa två vitt skilda ting som inte handlar om samma sak?
Jag tänkte skriva "är du dum eller?" men det känns lite onödigt aggressivt och brukar sällan resultera i en vettig debatt.
Så, om jag frågar: hur tänker du nu? istället, det blir nog bättre.
Fotboll är fotboll oavsett om det är 5-åriga flickor eller 89-åriga gubbar som spelar. Så, nog är äpplen fortfarande äpplen. Om vi börjar kalla handboll för fotboll, då kan vi snacka om att blanda äpplen och päron.
Varför skulle fotboll som spelas av herrar vara mer fotboll än fotboll som spelas av damer?