är det nån på FB som jobbar som begravningsentreprenör?
hur går jobbet till,
är ni med i kyrkan under begravningen, ser ni personligen den döda personen.
hur lyckas ni att hålla borta jobbet från era dagliga liv. med tanke på att det måste vara så jävla deprimerade att se alla dessa döda människor, och sen veta, du själv kommer ligga där i en kista en dag. om ett antal år. gå på alla dessa begravingar och se alla ledsna personer.
och sen skall du gå hem till din familj och vara glad med dina barn och din fru osv, jag är väldigt imponerade av er, att ni inte tar känslorna hem. ni lämnar dom kvar på jobbet.
Många kanske tycker begravningsentreprenör är ett skitjobb, men jag finner det vara mycket viktigt och respekfullt arbete, jag tror att dom tar sitt arbete på största allvar, och gör allt, för att personen skall få en så fin begravning som möjligt. så stort tack till er för när jag skall begravas en dag, så hade jag oxå viljat att min kropp handlas med respekt och omsorg.
rättssläkaren fastställer ju döden, men ni som jobbar som begravningsentreprenörer, har ni hand om själva kroppen på nåt sätt, eller fraktar ni bara kistan, från sjukhuset till kyrkan osv, och sen ner i jorden, eller om personen blivit kremerad.
hade vart kul att veta. och återigen, största respekt till er folk, och stort tack, min morfar begravdes nyligen, han fick en fin begravning. ni är alla bra människor enligt mig med ett stort hjärta för det ni gör. inte många hade klarat av era jobb
jag ser begravningsentreprenörer som ett av dom finaste jobben i landet, ge alla personer ett värdigt slut på deras liv
här är en dokumentär om en sån här person,
http://www.youtube.com/watch?v=EVj0yBRYybo så det är därför jag blev nyfiken på att fråga