Citat:
Ursprungligen postat av
Stefansson1
Nog har du rätt alltid, men glöm inte medias makt. Ingen vill bli uthängd på Expressens löpsedel som varande rasist. Jag vet att så är fallet och att detta särskilt påverkar insatser mot Zigenare.
Media har extremt destruktiva rutiner vid sådana här tillfällen. Vi minns väl alla hur medias rapportering såg ut de två första dagarna av upploppen i Husby. Vad vi vet handlade det inte om zigenare, men inte ett fördömande ord stod att läsa om de kriminella. Däremot var sidorna fyllda av anklagelser om hur illa polisen behandlade "ungdomarna".
Kanske dags att Polisen börjar göra insatser mot dessa massmedia och när de väl börjar skydda dessa kriminella helt enkelt arresterar ansvarig utgivare för medhjälp.
Förstår inte varför man är rädd för journalister?
t.ex. här från 2012:
Citat:
Journalister har lägst förtroende,
8 mars, 2012
Journalister hamnar allra längst ner på listan när svenska folket får klassa sitt förtroende för olika yrkesgrupper, enligt den senaste nätbaserade SOM-undersökningen som presenterades i dag.
http://www.journalisten.se/nyheter/j...gst-fortroende
Det är på tiden att de så kallade granskarna granskas, finns mycket smutsig byk bland murvlarna.
Det som är det roliga med svenskar, slå tillbaka någongång, håller de på och skyddar kriminella så arresterar man dessa, vad är problemet? Vore råkul att se Jan Helin slagen i bojor som medhjälpare till dessa kriminella eller varför inte pojkspolingen Wolodarski grinandes i handfängsel körandes iväg till Kronoberg.
Att Polisen låter sig hunsas av kriminella journalister är en skam för hela nationen, klipp de kriminella journalisterna istället, skräm skiten ur de så kanske de skärper till sig istället för att driva kriminella samhällsomstörtande agendor hela tiden. Jag skulle skämmas om jag var snut och lät mig hunsas av de halalhippiehispteråsnor som utgör det som kallas journalister idag, stora starka karlar blir hunsade av brillmuppar i koftor, hahaha. Snutens självförtroende måste vara nere i nivå med sina skor om de låter sig hunsas av sånt folk, därav den stora skammen att nationen indirekt leds av ett gäng halalhippiehipsteråsnor.