Citat:
Ursprungligen postat av
oddman84
Det låter som att svenskar är som människor i allmänhet. Jag misstänker att i länder där "Hassan" är ett vanligare namn än "Erik", där har "Hassan" större chans att få komma på intervju.
Det är inte säkert. "
Fördomen" om västerlänningar är att de är ärligare, mer välutbildade och mer pålitlig arbetskraft än icke-västliga personer. Så när det gäller kvalificerad arbetskraft är det fullt möjligt att västerlänningar har en fördel även i icke-västliga länder.
Sedan har de en massa andra märkliga fördomar, som att vita människor saknar hud, eller är demoner, men det gäller väl mer landsortsbefolkningen än potentiella arbetsgivare.
Personligen skulle jag givetvis anställa Erik före Hassan, om allt annat var lika. Eftersom en given utslagsfaktor är att Erik mer sannolikt är uppväxt i samförstånd med svenska värderingar och svensk kultur. Självklart är det en konkurrensfördel. Nu KAN det vara så att även Hassan är fullt assimilerad men det är ju betydligt mindre sannolikt.