Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-06-11, 19:38
  #1
Medlem
Hej.
Vet någon vad som är fel när ac:n blåser ojämnt i bilen, alltså att den blåser för fullt en stund sen går den ner i varv och sen blåser för fullt. Det syns inte på indikeringen på skärmen, antal "pinnar" ändras inte ner den går ner och blåser mindre. Märks mest när jag sätter ac:n på max,
Bilen är en skoda octavia för övrigt.
Citera
2013-06-11, 19:46
  #2
Medlem
Lugini3s avatar
Pratar du om ACn eller fläkten? Du menar att fläkten går upp och ned i varv? Har du inte ställt den på auto så den reglerar temperaturens själv? Någon kännare i kupén som fått spader.
Citera
2013-06-11, 23:12
  #3
Medlem
kanske var otydlig, jo det är fläkten som går upp och ner men bara när ac är på. Har den i stort sett alltid på auto och 18 grader.
Citera
2013-06-11, 23:16
  #4
Medlem
toby79s avatar
Den kompenserar väl värmen som kommer i vissa vinklar beroende på solgasset. Har du mätt temperaturen i bilen med en lös termometer?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback