Citat:
Ursprungligen postat av
quggel
Svärfar behöver nog inte slanta upp. 35 MSEK i ren vinst på husförsäljningen. De behöver inte jobba om de inte vill. Chris företag är nog ett långsiktigt projekt. Pengar finns så det räcker ändå.
Det skulle vara intressant att få veta vilka källor du grundar dina påståenden på:
1. för det första är det inte bekräftat att huset i Florida är sålt; för bara någon vecka sedan stod "Till salu"-skylten kvar utanför
2. för det andra köpte de huset för ca 33 miljoner SEK och försäljningspriset låg efter ett par sänkningar på ungefär det dubbla. Men även om de fick huset sålt för runt 70 miljoner skulle en ren vinst på 35 miljoner innebära att de inte hade några lån på huset. Hur kan du veta om de hade det eller inte då sådana uppgifter knappast är tillgängliga för allmänheten? Skulle Chris verkligen ha kunnat hosta upp drygt 30 miljoner SEK kontant?
3. hur vet du hur mycket pengar Chris har? Har du någon insyn i hans konton?
4. vet vi ens vem som stod/står som ägare till huset i Florida? C och M eller något konsortium?