Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2005-06-07, 08:15
  #1
Medlem
En fråga jag undrar är varför feminsiter som säger sig ej värdera efter kön ofta värderar manligt dominerande yrken och sysslor högre.

Varför är det värre att tvätta t-shirts än laga bilen?
Varför är det värre att vara hemma med barnen (kan säkert vara väldigt stimulerande) än att jobba på en fabrik (kan vara oerhört tråkigt)?
Varför ska man inte få dra av skatten på hushållsnära tjänster (kvinnodominerat) men gärna på byggtjänster (mansdominerat)?
Varför är det fint att göra karriär men inte att ta hand om sin familj, varför spottar feminsiter på hemmakvinnor och hyllar karriärkvinnor?
Varför ska man se till könet på en människa alls? Varför kvotera och liknande och inte ta den som är mest lämpad oavsett kuk eller fitta mellan benen?
Varför verkar feminsiter sträva efter allt traditionellt manligt?
Har de fallit offer för "patriarkatets" värderingar och värderar upp traditionellt manligt och värerar ned traditionellt kvinnligt?

Varför framstår feminsterna för mig som de riktigt stora könsrasisterna? Har jag missuppfattat saken?
Citera
2005-06-07, 08:24
  #2
Medlem
citat[Varför framstår feminsterna för mig som de riktigt stora könsrasisterna? Har jag missuppfattat saken].

Ja som vanligt misstolkar du allt som du läser och hör.
Citera
2005-06-07, 10:50
  #3
Medlem
Katarsiss avatar
Jag håller fullständigt med Icke-socialist

Anser att kvinnor, kvinnoyrken och kvinnliga egenskaper ska vara lika mycket värda som manliga dito. ÄVEN i feministernas ögon.
Citera
2005-06-07, 13:42
  #4
Medlem
Jag är med "icke-socialist" också, åtminstone i den här frågan.
Citera
2005-06-07, 16:10
  #5
Medlem
UTbytbars avatar
Tycker Icke-socialist har en intressant frågeställning.
Jag har samma problem med att förstå värderingen av utfört arbete? Vem gör den? Har det kanske med att göra hur mycket pengar (svarta eller skatteförmåner?) det finns i resp. branch? Borde inte städning ligga bra till då?

Kvotering är ett fult ord och känns bara som en annan form av nepotism!


Sidospår I:
Citat:
- Det är dags för papporna att börja ta ett lika stort ansvar för barn och hem som mammorna, säger jämställdhetsminister Jens Orback.

http://www.aftonbladet.se/vss/kvinna...656042,00.html

Nu har han slängt ur sig något som jag inte fattar igen...
Citera
2005-06-07, 16:58
  #6
Medlem
Jag tror Orback får ett helvetes problem med den statliga papparollen, och det SKA han ha!!

Att Orback tycker att pappor ska ta mer praktiskt ansvar för sina barn, tycker jag är bra. Barn växer upp i mansfria miljöer, från dagis till högstadiet.
Jag tror det skulle vara nyttigt för barn att träffa sina fäder mer än de gör.

Samtidigt lägger vårdnadskommittén fram ett förslag som i stort sett utesluter fäderna ur barnens liv efter en skilsmässa som hamnar i domstol.
Här kan man snacka om andra klassens föräldrar, om könsrasism, för att använda Orbacks egna ord.

HUR FAAN SKA NI HA DET, SÅSSAR??
Ska vi vara delaktiga fäder och ta ansvar för hem, familj och barn, eller är vi djur som ska hållas åtskilda från våra egna barn den dagen skilsmässan är ett faktum?
Jag höll på att skriva "kvinnlig logik" men det gjorde jag inte...

Det är sådant här som gör att jag beslutat mig för att aldrig skaffa barn, hur gärna jag än vill. Jag uppmanar faktiskt alla män att låta bli, för den dag som frun eller sambon beslutar sig för att sticka, eller du själv beslutar dig för att dra, då är du plötsligt inte längre förälder.

Jag funderar på om det inte är till stor del den enkönade uppfostran barn får, som gör att samhället har så mycket problem med unga. Det är Ireen von Wachenfeldts och hennes medsystrar som fostrat hustrumisshandlarna..
Citera
2005-06-07, 17:23
  #7
Medlem
trass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vasile
...

Håller med i mycket, men har inte du redan två barn?
Citera
2005-06-07, 19:24
  #8
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tom iskalle'n
citat[Varför framstår feminsterna för mig som de riktigt stora könsrasisterna? Har jag missuppfattat saken].

Ja som vanligt misstolkar du allt som du läser och hör.

Tydloigen fler som missuppfattat och inte förstår, vad bra att du vet bättre än oss andra.
Citera
2005-06-07, 20:33
  #9
Medlem
a4swes avatar
Citat:
Varför kvotera och liknande och inte ta den som är mest lämpad oavsett kuk eller fitta mellan benen?

Det sker ju redan en kvotering till männs fördel, hur förklarar du annars deras överrepresentation på viktiga poster i näringslivet?
Citera
2005-06-07, 20:45
  #10
Medlem
Scrambles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av a4swe
Det sker ju redan en kvotering till männs fördel, hur förklarar du annars deras överrepresentation på viktiga poster i näringslivet?
Initiativkraft och framåtanda?
Citera
2005-06-07, 21:01
  #11
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tras
Håller med i mycket, men har inte du redan två barn?

Jopps. Kommer aldrig att skaffa flera, ett beslut jag fattade efter att deras mamma stämt mig på boende vid flera tillfällen, vilket hon till sist lyckades med, efter tredje försöket. Nu är ju ungarna rätt stora, den minste är på väg in i tonåren. Som tur är har jag varit boförälder under större delen av det stora barnets skoltid, och jag har betydligt mer kontakt med dem än de flesta fäder.

Likväl, det finns inte en kvinna på jorden född, som jag skulle skaffa barn med. Det spelar ingen roll hur mycket hon försäkrar att hon aldrig skulle förneke barnen kontakt med sin pappa vid en eventuell skilsmässa bla bla bla.
Allt sådant gäller inte längre från den sekund man pratar om separation.
Då blir barnen vapen för kvinnans hämnd. Mannen blir på en sekund ett svin m.m. från att ha varit "världens bäste make". Det har till och med bevisats av Eva Häxdoktorn Lundgren, som visar att enbart 8% av de gifta kvinnorna utsätts för "våld", medan siffrar goes skyrocketing till 46% direkt efter skilsmässan. (Nej, jag har aldrig anklagats för det. Jag har dessutom gemensam vårdnad.).
Med den oinskränkta makt som försmådda mödrar anser sig ha, och som stöds av domstolar, familjerätter, ROKS, Fågel Fenix, manshatande vänsterpartster, värdekonservativa moderater m.m. så har fäder inte en chans. 1998 års reform av familjebalken, där fäder kunde få gemensam vårdnad TROTS moderns motsatta uppfattning, är på väg att försvinna. Nu räcker principen "vi KAN inte samarbeta eftersom JAG inte VILL samarbeta, då måste vårdnaden bli ensam, och JAG ska bli vårdnadshavare". Det vore intressant om dosmtsolarna tillämpade motsatt princip: den som motsätter sig gemensam vårdnad fråndöms den. Dessutom borde domstolar kunna utdöma gemensam vårdnad mot båda föräldrarnas vilja.

Jag skulle vilja säga det här till alla killar.

Skriv ALDRIG på ett faderskapserkännande utan att samtidigt skriva på om gemensam vårdnad. Gifta par slipper båda pappren...

Gå till en advokat och skriv ett avtal om boende och umgänge INNAN ni ens tänkt en tanke på skilsmässa, ifall ni en dag skulle stå där. Statistiskt sett gör ni det med 50% risk.

Skriv gärna ner i detta avtal hur ofta du spöar upp frugan och barnen, med en detaljerad beskrivning, varvid ni båda undertecknar att detta är fullständigt sant. Frugan skriver naturligtvis ner hur ofta hon örfilar, knuffar, skriker okvädningsord eller hotar dig och barnen, det vill säga hur ofta ni använder
Eva-Lundgren-våld.

I händelse av en separation med efterföljande tvist om boende och vårdnad
är det ju bara att ta fram detta papper, som förmodligen visar att far är rar och mor är snäll och stor. Därmed kan domstolen fastslå att all skitkastning i förhandlingen är just grundlöst skitsnack som man ska bortse från i målet, och att det handlar om två normala och kompetenta föräldrar.
Citera
2005-06-07, 21:11
  #12
Medlem
Säkre Sammys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av a4swe
Det sker ju redan en kvotering till männs fördel, hur förklarar du annars deras överrepresentation på viktiga poster i näringslivet?
och vad har du för belägg för det här mer än senaste insädaren i Ordfront. Hade du haft någon som helst insikt i hur det fungerar på arbetsmarknaden skulle du se att kvinnor kvoteras och premieras!

Till de senaste jobben som anonserades ut frågade de specifikt efter kvinnor. Tre sökte, en fick jobb. Nu skall jag inet klaga på det, hon som fick jobbet verkar vara väldigt bra på det hon gör och hon ser bra ut. De andra två, som fick förtur till intervjuerna, blev direkt sågade. Av en kvinna!!!
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback