Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2013-06-03, 12:00
  #13
Medlem
PaulPaljetts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av cammo
Felet är att folk skurar trägolv med vatten.
Det är väl snarare så man skall sköta sitt trägolv?
Problemet är väl när folk öser på med kokhett vatten som drar ner i träet som om de skulle rengöra sin uteplats?

Eller hur menar du att de rengjorde de gamla trägolven runt sekelskiftet?
Citera
2013-06-03, 17:14
  #14
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PaulPaljett
Det är väl snarare så man skall sköta sitt trägolv?
Problemet är väl när folk öser på med kokhett vatten som drar ner i träet som om de skulle rengöra sin uteplats?

Eller hur menar du att de rengjorde de gamla trägolven runt sekelskiftet?

Vi körde ytterst lite vatten, dock varmt. Men nu har jag lärt mig en hel del nytt och misstaget har gjort mig klokare!
Citera
2013-06-03, 17:55
  #15
Medlem
-=Damian=-s avatar
ang vatten på trägolv så är det absolut att avråda från våta städmetoder oavsett, men alla VET att vatten är det effektivaste sättet att få rent ett golv, och jag som arbetar med trägolv ger alltid rådet att så SÄLLAN som möjligt fukttorka golven. (jag själv gör det ca 3-4 gånger årligen)

när man väl gör det ska man helst använda dessa platta golvmoppar (ofta kallade micromoppar)
där man kan riva av själva trasan och doppa den i vatten) och blanda kallt vatten med lite grön / gul såpa som är snällt emot ytbehandlingen och lämnar kvar en tunn hinna med tallfett ovanpå lacken som get ett utökat skydd mot mindre slitage. trasan ska vridas ur HÅRT, hellre att man får doppa trasan 10 gånger per rum då. golvet ska ha så pass lite vatten att det är torrt inom 2-3 minuter.

tänk på att mer vatten INTE gör golvet renare. tvärtom stannar skiten kvar i vattenpölarna och du riskerar dessutom fuktskador.
__________________
Senast redigerad av -=Damian=- 2013-06-03 kl. 17:57. Anledning: Stavfel som om Carl XVI skrivit
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback