Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-05-29, 19:55
  #1
Medlem
Vill lägga av min seroquel. Har gått på den några månader och ligger uppe vid 300 mg/ dag för bipoläritet.
Hur ser en nertrappning ut?
Citera
2013-05-29, 20:03
  #2
Medlem
Jag tog max dos i ca 2 år och jag slutade över en natt. Mådde verkligen inte bra en vecka framöver men så blir det med dom flesta tabletter!

Lycka till!
Citera
2013-05-29, 22:34
  #3
Medlem
Okej, man ska ju inte sluta tvärt utan stegra ner ska vara bättre..
Citera
2013-05-29, 22:49
  #4
Medlem
lithionits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Osykk
Vill lägga av min seroquel. Har gått på den några månader och ligger uppe vid 300 mg/ dag för bipoläritet.
Hur ser en nertrappning ut?

Det finns alla möjliga varianter, vissa kör CT. Sen så kan man trappa ned hyfsat snabbt, eller ta det jätteförsiktigt. När jag satte ut cipralex för många herrans år sedan (har det nu igen) trappade jag ned 5 mg varannan vecka (hade maxdos) tills jag hamnade på noll. Var ju inte seroquel men ville illustrera hur man kan göra när man sätter ut psykofarmaka.

Va har du för tablettstyrka? om du ska minska ned så är det bra om din läkare kan förskriva tabletter i mindre styrka så du kan minska lite åt gången.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback