Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-05-24, 08:41
  #1
Medlem
Är det någon som har sett den här serien?
Jag har laddat hem några avsnitt men har varit alldeles för länge för att kolla på något så hjärnvridande för tillfället

Den verkar iallafall vara otroligt intressant!
http://braingames.nationalgeographic.com/
Citera
2014-10-29, 01:21
  #2
Medlem
mainstreaminfluents avatar
Hm kollar nu på svtplay http://www.svtplay.se/video/2426557/...ames-avsnitt-1 och inser att något är grymt fel med min hjärna

Ser omedelbart ett avståndsfel på stolen, att vinglaset inte står på bordet. Ankorna pendlar mellan att vara både ankor och kaniner. Den snurrande kvinnan dansar åt alla håll som ett psykfall. Åtminstone krossade han rätt låda även om jag senare i slutet tänkte på att jag ville ha ett glas vatten. Einsteinmasken var jag osäker på innan jag bestämde mig att det inte var en baksida utan en framsida jag såg.

Den ihopmonterade bilden var i och för sig Einstein men också en gammal skådis från någon svartvitt film o definitivt inte Marilyn.

2 av 3 valvinnare valde jag fel på och det mest pålitliga ansiktet av tre datorbilder blev fel svar i förhållande till majoriteten då jag valde den mellersta. Menar då kollade jag för någon natt sedan på dokumentär avsnitt om attraktion o prickade rätt med mina svar mot de andra gällande vilken röst på första o andra plats som var mest manligt attraktiv kontra kvinnligt o en massa annat jag rakt av bara vet. Tydligen inte när det gäller illusioner o subtila signaler ämnade att leda hjärnan i en viss riktning, jag får skitdåliga resultat där. Och är tydligen skitbra på att avläsa människor deras känslor och ageranden men klarar inte av som normalt folk att generalisera människor som exempelvis pålitliga, vinnare etc.

Värst var avsnitt två precis i början: Räkna fotbollar, jag räknar o tappar plötsligt räkningen när det är slut tänker jag 27 vad fan jag tappade räkningen på mins 3 så jag gissar på 30, som visar sig vara fel svar. Backar videon och ser att det medan bollarna kastats plötsligt stod: Sluta räkna det är 27 bollar. Meddelandet gick in men kompenserades av att jag inte litade till vad jag trodde var min egen uträkning o svarade spontant istället fel trots att jag levererats rätt svar
Citera
2014-10-29, 07:17
  #3
Medlem
Wuzzies avatar
Tyvärr så har programledaren sålt sig till Samsung reklam. Säljer Samsungs Tab S, med "sån mängd av färger och kvalitet som din hjärna kan ha problem att uppfatta"
Citera
2014-11-03, 08:24
  #4
Avstängd
cramors avatar
Jag kollar på något liknande och käkar frukost... då kommer en kypare in med 3D printat papper och säger att man beställt vissa rätter. Men man såg klart och tydligt när han ställde ner ett glas med vatten som hade blommor i sig så rörde sig vattnet...
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback